Şişecam’ın İlk Yarıyıl Net Satışları 40,2 Milyar TL Seviyesine Yükseldi

Şişecam’ın 2022 ilk yarıyıl dönemine ilişkin konsolide net satışları 40.2 Milyar TL seviyesine ulaşırken, Türkiye’den yapılan ihracat ile yurt dışı üretimden satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların konsolide satışlar içindeki payı yüzde 62 seviyesinde gerçekleşti.

İlk yarıyılda 2.9 Milyon ton cam üreten Şişecam, bu dönemde 2.4 Milyon ton soda külü ve yaklaşık 2.1 Milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi. Şişecam dönüşüm ile geliştirdiği esnek uygulamaları ve köklü yönetişim deneyimi ile, küresel ölçekte süregelen ekonomik ve jeopolitik belirsizliklerle dolu bir atmosferde finansal hedeflerine sağlıklı bir şekilde ulaşarak güçlü performansıyla büyüme yolculuğunu kesintisiz sürdürdü.

Cam ve kimyasallar sektörlerinin güçlü küresel oyuncusu Şişecam olarak gelişmiş risk yönetim kaslarımız, isabetli yatırım kararlarımız, ortak akılla hayata geçirdiğimiz uygulamalar ve dönüşüm projeleriyle büyüme yolculuğumuzu başarıyla sürdürdük. Ana faaliyet alanlarımızda dünyanın ilk üç oyuncusundan biri olma hedefiyle yolumuza devam ederken, girdi verdiğimiz lokomotif sektörlerin büyümesini destekleyecek yatırımlarımıza da devam ederek toplam 2.8 Milyar TL yatırım gerçekleştirdik. Yılın ilk altı ayında gelirlerimizi 40.2 Milyar TL seviyesine taşıdık. Bu dönemde ihracatımız ise 478 Milyon dolar olarak gerçekleşti.

Mersin’e 3,4 milyar Liralık Buzlu Cam Fırını Yatırımı

Türkiye cam sanayisinin kurucusu kimliğiyle sektörün büyümesine, ihracatına ve gelişmesine katkı sağlayan yatırımları aralıksız sürdürdüklerini ifade eden Görkem Elverici, sektördeki ihtiyaç ve talepleri yakından takip ettiklerini ve bu doğrultuda yeni yatırımları da devreye aldıklarını ifade ederek açıklamasına şöyle devam etti:

“Hızla büyüyen güneş enerjisi sektöründe ortaya çıkan fırsatları değerlendirmek, yükselen talebe cevap vermek amacıyla Mersin’de hali hazırda sürdürdüğümüz yeni düz cam hattıyla aynı sahaya yeni bir buzlu cam fırını ve işleme hattı yatırımı kararı aldık. Bu yeni yatırım, hızla büyüyen küresel güneş enerjisi pazarında ortaya çıkan fırsatlardan yararlanmamıza ve sürdürülebilir katma değerli ürünler üretme stratejimize katkıda bulunmamıza olanak sağlayacaktır. 

Şişecam’ın tüm faaliyetlerini sürdürülebilir değer yaratma hedefi doğrultusunda sürdürdüğüne dikkat çeken Görkem Elverici, “Hedeflerimize yürürken attığımız her adımda stratejik hedeflerimizin Gezegen, Toplum ve Yaşam ile ahengini sürekli geliştirmeye odaklanıyoruz.

KAYNAKÇA

  1. Cumhuriyet