Schneider Electric Manisa Fabrika’ya Sürdürülebilirlik Çalışmaları İçin Gold Level Sertifikası Verildi

Enerji yönetimi ve otomasyonunun dijital dönüşümü alanında dünya lideri olan Schneider Electric‘in Manisa’da bulunan fabrikası; üretim, lojistik ve tüm diğer iş süreçlerinde hayata geçirdiği enerji verimliliği ve sürdürülebilirliğe dönük çalışmalar sayesinde Gold Level sertifikasına kavuştu. Manisa Fabrika’nın bu süreçte ele aldığı “Sıfır Karbon” yaklaşımı, öncelikli adımlardan biri oldu. Taşımacılık ve fabrika faaliyetlerinde karbon salımını azaltmak üzere hayata geçirilen projelerin yanı sıra, “Atık Yönetimi” konusundaki çalışmalar da Manisa Fabrika’nın başarısında pay sahibi oldu. Sürdürülebilir paketleme metodları ve tek kullanımlık plastiğin yasaklanması gibi kararlar da önemli bir etki yarattı. 

Sürdürülebilirlik kültürünün yaygınlaştırılması için Manisa Fabrika’da düzenlenen etkinliklerler arasında organik tarım, solucan gübresi yetiştiriciliği, kuş ve arı çeken bitkileri artırma çalışmaları ve alternatif yaşam kulübü etkinlikleri dikkat çekiyor.

Manisa Fabrika’ya Gold Sertifika Getiren Çalışmaları

Sıfır karbon hedefine ulaşabilmek için Manisa Fabrika’da hayata geçirilen çalışmalardan birini, doğal gaz kullanan tüm ekipmanların elektrikli model ile değiştirilmesi oluşturuyor. Elektrik ihtiyacının %40’ını karşılayabilecek güneş paneli projesi de sürdürülebilirlik çalışmaları arasında önemli bir yere sahip.

Nakliye esnasında oluşan karbon salımının azaltılması için; karbon salımının ölçülmesi, karayolu taşımacılığında akıllı raf sistemlerinin kullanılması ve havayolu taşımacılığının azaltılması gibi uygulamalar da bu kapsamda örnek gösterilebilir.

Manisa Fabrika’daki enerji izleme altyapısı, Ecostruxure uygulamaları (Power Monitoring Expert/Resource Advisor/Building Operation) ve connected product (Powerlogic) altyapısı kullanılarak donatılmış durumda. 

Tüm bu çalışmalar sayesinde Manisa Fabrika’nın 2022 yılının ilk 6 ayındaki verimliliği, 2020 yılına göre %12 daha fazla gerçekleşti. 3.025.809 kwh yerine 2.661.210 kwh tüketim gerçekleştirerek, Manisa Fabrika 2022’nin ilk 6 ayında 364.599 kwh tasarruf etmiş oldu.

Avrupa’nın İlk Akıllı Fabrikası Seçilmişti

Enerjisinin bir kısmını güneş panellerinden sağlayan Schneider Electric Manisa Fabrika, akıllı fabrika olma koşullarını en iyi şekilde yerine getirerek, hem ürün hem de ekipman aktivitesi bazında geçen sene Avrupa’daki ETO (Engineering to order) klasmanında ilk ve tek Akıllı Fabrika seçildi.  

Manisa Fabrika; aşırı esnek, kendi kendini uyarlayan bir üretim yeteneği yaratmak amacıyla modern teknolojileri farklı kombinasyonlarla uygulayarak daha verimli bir üretim sağlıyor.  

Manisa Fabrika, ayrıca, “Sıfır Atık” uygulamaları kapsamında yaptığı çalışmalarla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İl Müdürlüğü tarafından verilen Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi’ni de almaya hak kazanmıştı.

EcoStruxure Mimarisiyle Karbon Oranlarını Düşürüyor

2021 yılında dünyanın en sürdürülebilir şirketi seçilen Schneider Electric, 2025 yılına kadar kendi operasyonlarında karbon nötr olma taahhütünde bulundu. Corporate Knights tarafından dünyanın en sürdürülebilir şirketi seçilen Schneider Electric, endüstri sektörüne sunduğu dijital çözümlerle müşterilerinin yılda ortalama 100 milyon ton karbondan tasarruf sağlayacaklarını taahhüt etti. Bu sayede Schneider Electric müşterileri enerjilerini 4 kat daha verimli kullanabilecekler. 

Schneider Electric’in Manisa Fabrika’da da uyguladığı EcoStruxure çözümü, uçtan uca dijital çözümlerle enerji harcamalarını gerçek zamanlı olarak takip ediyor ve yüzde 20’ye varan oranlarda enerji tasarrufu sağlıyor. Schneider Electric EcoStruxure mimarisi sayesinde karbon oranlarını düşürerek, taahhütlerini yerine getirme yolunda önemli adımlar atıyor ve sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamayı amaçlıyor.