Rusya’da Türk Makineleri Yoğun İlgi Görüyor

MAKİNE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ, 4-7 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA RUSYA’NIN YEKATERİNBURG ŞEHRİNDE DÜZENLENEN INNOPROM 2022 SANAYİ FUARI’NA STANT İLE KATILDI. RUSYA’NIN EN ÖNEMLİ SANAYİ FUARLARINDAN BİRİ OLAN FUAR 12’NCİ KEZ DÜZENLENİRKEN, FUAR KAPSAMINDA DÜZENLENEN TÜRKİYE- RUSYA İŞ DİYALOĞU FORUMU’NA YOĞUN İLGİ GÖSTERİLDİ.

Rusya’da sanayi ürünlerinin tanıtımı açısından her yıl düzenlenen en  önemli fuarlardan biri olan INNOPROM, 47 Temmuz tarihleri arasında Rusya’nın Yekaterinburg şehrinde 12’nci  kez gerçekleştirildi.

“Endüstriyel dönüşüm: Zorluklar ve Fırsatlar” temasıyla düzenlenen ve 51 ülkeden 36.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlayan INNOPROM 2022 kapsamında 600’den fazla firma,  dijital ekosistemler, endüst riyel bilişim teknolojileri, siber güvenlik, ulaşım ve lojistik ana temalarında son teknoloji ürün ve hizmet lerini sergiledi.

Fuara yurt dışından, başta partner ülke Kazakistan olmak üzere Orta  Asya ülkelerinden yoğun katılım olduğu gözlenirken, Türkiye’nin Makinecileri de kendi standı ile fuarda yer aldı ve ziyaretçilere Türk makinesinin gücü ve kalitesi ni tanıttı; birçok makine ürün grubunda Rus katılımcılardan  ürün taleplerini topladı.

Rusya Federasyonu’nun 79 bölgesinden resmi heyetin katıldığı fuarı, Rusya Federasyonu Başbakanı Mikhail Mişustin de ziyaret etti. Fuarda, Rusya haricinde başta partner ülke Kazakistan olmak üzere Avusturya, Cezayir, Belarus, Macaristan, Sri Lanka, İtalya, Çin, Moğolistan, Ermenistan, Bosna Hersek, Zimbabwe, Irak, İran, Tacikistan, Myanmar,  Özbekistan, Suriye, Vietnam, Türkmenistan, Kırgızistan, Türkiye, Çekya ve Güney Afrika’dan katılımcılar yer aldı.

MAİB HEYETİ ÇOK SAYIDA GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİ


Makine sanayisinin tüm alt sektörlerinde, önemli ihtisas fuarlarına katılmaya özen gösteren Türkiye’nin Makinecileri, INNOPROM fuarına ilk kez Makine Tanıtım Grubu olarak 2015 yılında katılmış, 2019 yılında ise “Partner Ülke” olarak fuara katılımı organize etmişti. 

Bu yıl “Turkish Machinery” markasıyla üçüncü kez fuara katılan Makine İhracatçıları Birliği, Makine Sanayi Sektör Platformu üyesi dernek ve birliklerin yer aldığı broşürleri ziyaretçilerle paylaşırken zi yaretçi sektör profesyonelle rinden gelen talepleri topladı.

Fuarın ilk gününde Türkiye’nin Makinecileri standı, Moskova Ticaret Baş müşaviri Alper Eriten ile Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Hakkı Karabörklü’nün de içinde bulunduğu Ticaret Bakanlığı yetkilileri tarafından ziyaret edilirken, MAİB Heyeti de fuar süresince, makine sektörüne yönelik çeşitli kurumlar la bir araya gelerek iş birliği olanaklarını araştırdı.

Bu çerçevede ilk olarak Rusya Federasyonu’na bağlı  Samara Oblastı’nın Ekonomik Kalkınma ve Yatırım Bakanlığı’na bağlı şekilde faaliyetlerini yürüten Samara Bölgesi Yatırım Destekleme Ajansı yetkilileriyle görü  şen MAİB Heyeti, “Invest in Samara” programı hakkında bilgiler alırken, Türk makine sektörü ve makine ihracatçısı firmalarımızı tanıttı.

Yine,  Rusya Federasyonu’na bağlı Tula Oblastı Hükümetine bağlı şekilde faaliyetlerini yürüten Tula Bölgesi Geliştirme ve Destekleme Birliği ile gerçekleşen görüşmede ise Tula’daki yatırım fırsatları hakkında bilgi alındı.  Benzer şekilde, Volgograd Ticaret ve Sanayi Odası ile gerçekleşen görüşmede  Volgograd Oblastı ve ya tırım imkânları hakkında bilgi alan MAİB Heyeti, Tataristan Cumhuriyeti Makine Mühendisliği Kümelenmesi  ve Rusya Uzak Doğu Arktik Bölgeleri Kalkınma Birliği ile gerçekleşen toplantılarda da ilgili kuruluşlar hakkında bilgiler edindi.

Fuar süresince, ihracatı  destekleyici önlemler ve dış ticareti geliştirme araçlarının etkinliğini artırma konusunda uzmanlaşmış ticari bir kuruluş olan International Export Promotion Agency ile bir araya gelen MAİB Heyeti, Rusya’da bölgesel ölçekte düzenlenen ilk İnsan Kaynakları Forumu olan URALHR Forum yetkilileri ile 2123 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Kazakistan Makine Fuarı organizatörleri ve devlet yetkililerini de MAİB standında ağırladı. 

MAİB Heyeti, son olarak, BRICS ülkelerinin en büyük belediye forumu olarak dikkat çeken ve her yıl düzenli olarak Saint Petersburg’da gerçekleştirilen; önde gelen politikacılar, ekonomistler ile yabancı devletlerden dernekleri bir araya getiren IMBRICS Forumu ile bir görüşme gerçekleştirdi ve forum hakkında bilgi aldı.

RUSYA MAKİNE PAZARI ÖNEMLİ FIRSATLAR SUNUYOR


INNOPROM 2022’de ürünlerin sergilenmesinin yanı sıra çok sayıda uluslararası
iş birliğine yönelik etkinlik, forum, panel ve B2B toplantılar da düzenlendi. Bu etkinlikler arasında yoğun katılımla takip edilen Türkiye Rusya İş Diyaloğu Forumu dikkat çekerken, foruma Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ile Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ve MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır da konuşmacı olarak katıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, forum kapsamında yaptığı konuşmasında, Rusya ile Türkiye’nin ticaret hacminin geçen yıl 33 milyar dolar olarak kaydedildiğini vurguladı ve iki ülkenin sanayi ve ticaret alanlarında karşılıklı yatırım planları olduğunu belirterek, Türk üreticilerin  yüksek teknoloji alanlarında Rus şirketleri için Batı mallarına alternatif sunabileceklerini kaydetti. 

Diğer yandan, halen devam eden Rusya Ukrayna krizi nedeniyle Batı ülkeleri tarafından Rusya’ya uygulanan ambargo, INNOPROM 2022’de de kendisini hissettirdi. Bu kapsamda Batılı ülkelerden fuara katılım ve ziyaret yok denecek kadar kısıtlı kalırken, Çin’de yeniden başlatılan salgın kaynaklı kısıtlamalar nedeniyle bu  ülkeden katılımcı ve ziyaretçiler de fuarda yer almadı.

2019 yılında partner ülke olarak 46 Türk katılımcı (25 firma, 10 ihracatçı birliği, 7 kalkınma ajansı, 1 federasyon, 1 ticaret odası, Türkiye Standı ve tadım alanı) ile INNOPROM’da yer alan Türkiye’den ise bu yıl Yekaterinburg şehrine direkt seferlerin kaldırılması ve lojistik imkânların güçlüğü nedeniyle katılım olmadı. Bununla birlikte gerek fuar ziyaretçilerinden gerekse MAİB  Heyetinin gerçekleştirdiği görüşmelerden edinilen izlenime göre, Rus alıcıların Türk makinelerine olan ilgilerinin artarak devam ettiği söylenebilir.

Ancak, Rusya Ukrayna krizi ile Rusya’ya olan makine ihracatı hızlı artıyor olsa da Türkiye Rusya’nın toplam makine ithalatından halen yüzde 2 pay alabiliyor. Dolayısıyla Türkiye’nin Rusya’da kalıcı pazar konumunu güçlendirebilmesi için önemli bir fırsata sahip olduğu da değerlendiriliyor.