Pril Şişeleri Artık %100 rPET’ten Üretiliyor

Henkel, sürdürülebilir ambalaj alanında yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Şirketin Almanya’da üretilen Pril el bulaşık deterjanının şişe gövdeleri, artık yüzde 50’si “Der Gelbe Sack” (sarı torba) tarafından üretilen geri dönüştürülmüş malzemeden oluşuyor. Geri kalan kısım için geri dönüştürülmüş içecek şişeleri kullanılıyor, böylece şişe gövdeleri yüzde 100 PET geri dönüşümden (rPET) üretiliyor.

Henkel’in Bulaşık Yıkama Deterjanları Bölümü Uluslararası Ambalaj Geliştirme Başkanı Carsten Bertram konu ile ilgili olarak ‘Sarı Torba’ ile sağlanan geri dönüşümün, sürdürülebilir ambalaj konseptleri için bir ham madde kaynağı olarak giderek daha önemli hale geldiğini belirtiyor. Ancak Almanya’da ikili sistemle toplanan ambalaj malzemelerinin geri dönüşüm oranının hala düşük olduğunu da vurgulayan Bertram, “Bu kısmen, bu materyali ayırmanın ve geri dönüştürmenin karmaşıklığından kaynaklanmaktadır. Çünkü ‘Sarı Torba’ aracılığıyla toplanan ambalaj malzemeleri, iade edilebilir şişelerden önemli ölçüde daha heterojen ve bazı durumlarda ağır şekilde kontaminedir. Uzun süredir ‘Sarı Torba’dan elde edilen yüksek kaliteli geri dönüşüm ürünleri yeterli miktarda mevcut değildi. Ancak ambalaj üreticisi ve plastik geri dönüştürücüsü Alpla ile yaptığımız işbirliği sayesinde artık daha büyük bir adım atmış durumdayız” dedi.

Henkel, Alpla ile birkaç yıldır yenilikçi ve sürdürülebilir ambalaj çözümleri üzerinde çalışıyor. Uzun süredir devam eden ortak şirket, ayıklama ve geri dönüşüm teknolojilerini sürekli olarak genişletti. Henkel, henüz geçen yılın başında, bazı ürünlerinde ‘Sarı Torba’dan geri dönüşümle yapılan ambalajları kullanabildi ve Almanya’da üretilen elde bulaşık deterjanları için tüm ambalajlarını yüksek kaliteli PET geri dönüşümüne geçirdiğini açıkladı. Gelecekte, ‘Sarı Torba’dan elde edilen geri dönüşüm oranının daha da artırılması hedefleniyor. Ayrıca, Henkel’in diğer tüketim malları ürünleri için de değişiklik yapılacak.

Alpla Geri Dönüşüm Bölümü Genel Müdürü Dietmar Marin ise: “Henkel’i ambalajının dönüştürülmesinde desteklemekten çok memnunuz. Modern geri dönüşüm yapılarına yapılan yatırımlar, ancak sanayi tarafından ‘Sarı Torba’dan geri dönüşüm için yeterli talep olması durumunda mümkündür. Henkel burada önemli bir sinyal gönderiyor” açıklamasında bulundu. 

Proje, Henkel’in iddialı hedeflerle sürdürdüğü döngüsel ekonomi yolunda bir sonraki adım olarak değerlendiriliyor. 2025 yılına kadar, ambalajların yüzde 100’ünün geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir olacağı hedefleniyor*. Ayrıca, Henkel’in ürün ambalajındaki fosil kaynaklardan elde edilen yeni plastik miktarının, geri dönüşüm oranının yüzde 30’un üzerine çıkarılarak ve toplam plastik hacmini azaltarak yüzde 50 azaltılacağı yine projenin amaçları arasında sayılıyor. 

Carsten Bertram sözlerini şu şekilde sonlandırıyor, “Yeni ambalaj üretmek için, uzun vadede işleyen bir döngüsel ekonomi sağlamak için tüm ambalajların geri dönüştürülebilir olacak şekilde tasarlanması, gerekli geri dönüşüm altyapısının ve uygun teknolojilerin mevcut olması ve tüketici sonrası geri dönüşümün de standart olarak kullanılması önemlidir.”

* Bileşenlerin veya kalıntıların geri dönüştürülebilirliği etkileyebileceği veya geri dönüşüm akışlarını kirletebileceği ürünler hariçtir. 

KAYNAKÇA

1.PlastikAmbalaj