Plastik Kırma Makinesi Nedir?

Plastik atıkların ekonomiye geri kazandırılması kaynak tasarrufu ve doğal çevreninin korunması bakımından oldukça önemlidir. Üretim esnasında defolu ürünler, hurda plastik maddeler geri dönüşüm tesisindeki plastik kırma makinesi sayesinde geri dönüştürülebilir.

Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren makine türlerine kırma makinesi adı verilir. Döner ya da sabit bıçaklar kullanılarak plastik malzemenin doğru bir şekilde kırılmasını sağlar. Ufak boyutlarda kırma işlemi yapılacağından makinenin her aksamının görevini yerine getirmesi gerekir.

Kırılacak malzemeler sahip oldukları niteliklere göre ayrıldıktan sonra kırma işlemine başlanır. Boyut, cins gibi ayrımlar yapıldığı süre kırma makinesinden yüksek verim almak ve plastiklerin kırılmasını sağlamak mümkün olacaktır.

Plastik Kırma Makinesi Nasıl Çalışır?

Her makinede olduğu kırma makinelerinde de belirli çalışma prensipleri vardır.

Makinenin plastiği kırma esnasında gücünü artıran bazı etkenler bulunur. Bunlar motor kuvveti ve volan’dır. Volan parçası krank miline bağlanmış, kavrama diskini harekete geçiren yuvarlak formda bir malzemedir. Volana gerekli enerji dönüş devrinden gelir. Devir artmaya devam ettikçe volanın enerjisi de çoğalacaktır. Aynı durum devir düştüğünde volanın enerjisinin düşmesiyle açıklanır.

Elektrik motorunun dönüş hareketini rotor miline ileten kayış kasnağıdır. Rotor milindeki bıçaklar dönmeye başladığında, kırılacak plastik atık makinenin sabit bıçağıyla hareketli bıçakları arasından geçer. Bu geçiş esnasında kırma işlemi gerçekleşmiş olur.

Plastik kırma operasyonundan yüksek performans alabilmek için döner bıçaklarla sabit bıçaklar arası mesafenin 0,15 mm. kadar olması gerekecektir. Makine ayarları doğru yapıldığı sürece plastik atıktan istenilen hammadde elde edebilmek mümkün olacaktır. Verimi artırabilmek için şu kontroller yapılabilir:

  • Körelmiş bıçak varsa bilemesi yapılmalı veya değiştirilmeli
  • Sabit ve döner bıçaklar arası mesafe doğru ayarlanmalı
  • Rotor mili kayışları kontrol edilerek sağlam olup olmadıklarına bakılmalı
  • Makine temizlenmeden kırma işlemine başlanmamalı

Kırma makinelerinin yüksek kapasiteli modellerinde; pet, pvc, pc gibi atıklar kırıldığında sürtünme sebebiyle bazı sorunlar meydana gelebilir. Sürtünmeden sonra iyice ısınan plastik maddeler kırma rotorunda sıkıştırma yapabilir. Sıkıştırmanın ve yanmanın önüne geçebilmek adına makinelerde soğutma sistemi bulunur.

Soğutma işlemini hava veya su ile yapabilmek mümkündür. Su soğutma tekniği kullanılarak rotor alanına giden su soğutma kanallarına soğuk su gönderilir. Böylece yanmanın önüne geçilerek operasyonel verim sağlanabilir. Hava soğutma sisteminde ise dışarıdan emilen hava rotor bölümünden geçilir. Üfleme prensibiyle soğutma işlemi yapılır.

Kırma makinelerinde önem arz eden konulardan biri de makinede boşaltma özelliğinin bulunuyor olmasıdır. Makinenin altında bulunan biriktirme platformu, kırma bitip makine durduktan sonra çekilerek boşaltılır. Eğer tesiste seri üretimler söz konusuysa otomatik taşıma sisteminin kurulması gerekir. Bu sayede makineyi durdurmadan seri üretim yapılır ve kırılan plastiğin taşıması otomatik yapılır.

Kırma makinelerinde az enerji harcayarak tasarruf elde edilmesi üretimde önemli bir husustur. Bu nedenle makinedeki kayış tipini doğru tercih etmek gerekir. V tipi kayış kullanılarak enerji tasarrufu sağlanırken, makinenin kırma performansı daha güçlü hale gelir.