Plastiğin Günlük Hayatımızdaki Yeri

Sanayileşmeyle beraber plastik malzemeler üzerinde çalışmalar artmış ve on binlerce farklı ve kullanışlı ürünler elde edilmiştir. Dünyamızda artan nüfusla birlikte insanların ihtiyaçları ve yaşam standardı yükselmeye başlamış, bu nedenle doğal zenginlikler yanında natif hammadde ve malzemeler arayışı içine girilmiştir. Plastik hammaddesi ve plastik ürünler diğer malzemelere göre üretimi daha kolay ve maliyetinin düşük olması nedeniyle tercih sebebi olmuştur.

Her mamulün faydası olduğu gibi zararı da vardır. Çevreye ve doğaya duyarlı ve ekolojik dengenin sürdürülebilirliği önemlidir. Ancak bunlara karar verirken bilimsel araştırmalar dikkate alınmalıdır. Ayrıca mamulü kullanırken doğru kullanılması ve kullanım süresi sonundaki atık hale gelmesi durumunda doğru değerlendirilmesi ekonomik ve çevresel bakımdan çok daha önemlidir. Tabi ki kullanan ve atık hale getiren insan bilinçli olmalı kullanırken verimli kullanmalı atık hale geldiğinde atığın tekrar geri dönüşümünün sağlandığını bilmeli ve atık dönüşüm merkezlerine ulaştırılmasını sağlamalıdır.

En çok göze çarpan naylon torba atıkları atık toplama merkezlerinde değerlendirilmektedir. Ancak çevreye atılan poşet ve naylon ambalajlar yine insanlar tarafından bilinçsizce atılmaktadır. Bu atıkların toplama merkezlerine yönlendirilmesi insanların bilinçlendirilmesi için yerel yönetim, devlet yönetimci kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları üniversiteler birlikte çalışmalıdır.

Son zamanlarda ortaya atılan çözünürlüğü olan poşetler tamamen yok olmamaktadır ve ekonomik değeri olan bir malzeme çevremizde küçük parçalar halinde dolaşmaktadır. Bunun bilinci ile hareket etmeli ve dünyamızı daha fazla yıpratmamak için daha dikkatli davranmalıyız. Kendimiz bilinçlenirken etrafımıza da bu bilinci aşılamalı ve onların da daha duyarlı olmalarını teşvik etmeliyiz.

Hayatımızın neredeyse her alanında olan plastik ve ürünlerinin kullanım alanlarına bakacak olursak ; basit maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Teflon yapışmazlığı sayesinde günümüz mutfakların vazgeçilmezi olmuştur.

Koltuk döşemelerinde poliüretan süngerler kullanılır. Bunları kaplamak için de bir polivinilklorür ürünü olan suni deri kullanılabilir.

Odalar zeminine serilen akrilik halılar ile sıcaklık kazanır.

Cam çerçevelerinde kullanılan PVC pencereler ısı ve ses yalıtımı sağlamakta.

Polyester ipliklerden yapılmış perde ve tüller ise odaya ayrı bir güzellik katmaktadır.

Kullanılan kabloların yalıtımı için de farklı türde plastikler kullanılır.

Yürüyüşe çıkarken giyinilen spor ayakkabılarının tabanları yapay kauçuktan yapılır.

Marketten alınan malzemelerinin taşınmasında kullanılan poşetler ise petrolden elde edilen poletilenden yapılır.

Şeffaf, koku üretmeyen ve dayanaklı olduğu için PET değişik içeceklerin saklanmasında yaygın olarak kullanılır.

Elektronik eşyaların kutulanması, yiyeceklerin istenilen sıcaklıkta tutulması ve binaların ısı yalıtımının sağlanması gibi birçok alanda ise polistiren kullanılmaktadır.

Çocukların vazgeçilmezlerinden olan bisiklette ise polimerler metallerin yerini almaya başlamıştır.

Bisikletlerin gücü ve dayanıklılığı artmıştır. Ayrıca koruma amaçlı kullanılan başlıklar polimerler sayesinde daha önce hiç olmadığı kadar hafif ve dayanıklı üretilmektedir.

Dağcılık araçları plastiklerden yapılır.

Polistiren ısı yalıtımında kullanılır.

PET ve diğer plastiklerden değişik kaplar yapılır.

Uçak kokpitlerindeki camlar pleksiglaston yapılır.

Kablolar elektrik akımından korunmak için, iletkenliği en düşük olan plastikle kaplanır.