Petrol Resesyon Kokusunu Aldı

Geçen hafta yükseliş yaşayan dolar endeksi, emtia piyasalarında satışların artmasına sebep olurken; resesyonun kokusunu alan petrol bu hafta kritik 75 dolar seviyesinin hemen altında işlem görmeye başladı.

Piyasalarda emtiada geçen hafta para politikaları ve Çin ekonomisine dair belirsizlikler nedeniyle sert düşüşler yaşamdı. En büyük hasarı yüzde 7.7 değer kaybıyla pamuk yedi. Onu yüzde 7 kayıpla nikel, yüzde 5.6 kayıpla pirinç ve yüzde 4.3 değer kaybıyla çinko takip etti. Alüminyumun kaybı ise yüzde 4.1. Vadeli işlem ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen, dolar endeksinde geçen hafta yaşanan yükselişin emtia piyasalarında satışların artmasına yol açtığını söyledi.

Tarım dışı istihdamın beklentilerin üzerinde gelmesinin ABD’de emtia fiyatlarında düşüşleri beraberinde getirdiğini belirten Ergezen, resesyon endişelerinin etkili olmaya devam ettiğini aktardı. Buğday üretim tahminlerinde artışın devam ettiğini, mısırda da stok beklentilerinin yükseldiğini söyleyen Ergezen, pirinçte de üretim tahminlerinin artmasının satış baskısını artırdığını vurguladı. Ergezen, Fransa’da şeker pancarı üretiminin düşeceğine ve Hindistan’da şeker üretiminin azalacağına dair beklentilerin şeker fiyatlarını desteklediğini ifade etti. Geçen hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarından dolayı yükselen dolar endeksi bu hafta ise düşüşe geçti.

Emtia uzmanlarının bu hafta için öngörüşleri şu şekilde:

Petrol resesyon kokusunu alması ile beraber kritik 75 dolar seviyesinin hemen altında işlem görüyor. Altın ve gümüşün likidite krizi olmayan fakat güven eksikliği ve Fed’in duraksamasının beklendiği bir ortamda doğru tepkiyi verdiğini yani yükseldiğini görüyoruz. Altın gümüş oranında da, yetersiz de olsa, bir toparlanma var. Fitch, metal ve madencilik fiyat tahminlerini revize etti Fitch Ratings, global metal ve madencilik fiyat tahminlerini revize etti. Bakır, demir cevheri, kok kömürü, altın ve nikel için kısa ve orta vadeli fiyatlar yükseltildi. Çinko için 2023 fiyat tahminini yükselten Fitch, alüminyum için 2025 tahminini yukarı çekerken, Avustralya termal kömürü için 2023 fiyat öngörüsünü düşürdü. 2023-2025 dönemi için bakır fiyat tahminlerinin yükseltilmesine neden olarak piyasadaki arz-talep dengesini gösteren Fitch, Çin ekonomisini yeniden açılmasının kısa vadeli talepte büyümeyi desteklediğine işaret etti.