Oyuncu Türk Robot Aypera

Aypera’yı görenler onun gerçek bir insan mı yoksa robot mu olduğu konusunda karar veremiyor. Oturması kalkması ve konuşmalarıyla insandan farksız Aypera’nın hedefi dünyaca ünlü bir yıldız olmak.

Aypera, fiziksel bir robot olmaktan ziyade sadece dijital ortamlar için tasarlanmış sosyal bir robot. Aypera´nın tasarlanmasında görev alan bilim iletişimcisi Tevfik Uyar, bu robotun Türk insanın estetik standartları göz önünde bulundurarak tasarlandığını dile getirdi. Aypera, 1-6 Haziran tarihleri arasında Contemporary İstanbul’un Plug-in bölümünde yer aldı ve soruları video formatında yanıtladı.Aypera, sosyal medyada popüler olduğundan beri epey ilgi gören bir yüz haline geldi. Twitter´da ona yöneltilen sorulara bazen hümanist, bazen de ters cevaplar veren sosyal robot, gelecekte onu neler beklediğini ve hangi rolleri üstleneceğini, Contemporary İstanbul’da yanıtlıyor.Ünlü yapımcı Birol Güven, hedeflerinin Aypera´yı dünyaca bir oyuncu yapmak olduğunu belirterek, sosyal robot hakkında şu açıklamalarda bulundu; “Hedefimiz dünyaca ünlü bir oyuncu olması. Ama tıpkı gerçek bir oyuncu gibi rolüne göre adı değişecek. Eğer Aşk-ı Memnu´da oynarsa adı Bihter olacak, Seksenler´de oynarsa adı Rukiye olacak, Çocuklar Duymasın´da oynarsa adı Meltem olacak.

Aypera dünyadaki bütün konservatuarları bitirdi. Dünyadaki bütün tiyatro oyunlarını okudu ve birkaç dakikada rolüne girebiliyor. Google´da olan her şeyi öğrenebiliyor, dünyadaki bütün oyuncuları yakından tanıyor ve izliyor.”Aypera´nın hâlihazırda “Işıl Işıl” adında bir şarkısı bulunuyor ve kendisi Birol Güven´in Dijital Human adlı filmi için de sözleşme imzalamış durumda. Ünlü robotun, bu yaz dijital bir konser vermesi de planlanan projeler içinde yer alıyor. Ne diyelim, teknolojinin geldiği son nokta: AYPERA görenlere “pes” dedirtiyor doğrusu.