Omo ve Migros Yeniden Dolum Üniteleri İçin İşbirliği Yapıyor

Migros ve OMO, tüketicilerin plastik ayak izini azaltmalarına katkı sağlayacak Yeniden Dolum Ünitesi için güç birliği yaptı.

Migros ve OMO, tüketicilerin plastik ayak izini azaltmalarına katkı sağlayacak Yeniden Dolum Ünitesi için güç birliği yaptı.

Migros açıklamasına göre, Migros ve OMO iş birliği ile başlayan uygulama, tüketicilerin boş OMO Sıvı Deterjan şişelerini mağazada doldurup yeniden kullanmasını sağlıyor.

Ataşehir MMM Migros mağazasına kurulan OMO Yeniden Dolum Ünitesi ile OMO’nun beyazlar ve renkliler için sıvı deterjanları, müşterilerin yanında getirdikleri aynı ürünün boş şişesine doldurulabiliyor.

Aynı deterjan şişesini tekrar kullanarak yeni ambalaj üretiminin önüne geçen ve kendi plastik ayak izini azaltan tüketiciler, yeniden doldurulan ürüne raftaki ürüne kıyasla daha uyguna sahip oluyor. OMO Yeniden Dolum Ünitesi sayesinde hem tüketicilerin plastik ayak izinin hem de Migros mağazalarında, deterjan satışı sebebiyle oluşan yıllık plastik atık miktarının azaltılması amaçlanıyor.

Daha önce kullandıkları ürünün boşalan şişesini getirenler, şişenin barkodunu dolum ünitesinde okuttuğunda şişenin büyüklüğünü algılıyor ve şişenin alacağı miktardaki ürünü yeniden dolduruyor.

910 ml, 1690 ml, 1950 ml’lik üç farklı dolum seçeneği olan ünite, işlem bittiğinde şişe için yeni bir barkod veriyor ve ödeme bu barkod ile gerçekleştiriliyor. Sistemi denemek isteyen ancak yanında şişesi olmayan müşteriler ise dolum ünitelerinde bir süreliğine kısıtlı sayıda bulundurulacak küçük boy şişelerden faydalanabiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Migros Ticaret AŞ Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarlama Direktörü Aysun Zaman, Migros İyi Gelecek Planı çerçevesinde, çalışma sistemlerinin odağına yerleştirdikleri sürdürülebilirlik alanına her yıl artan oranlarda kaynak ve zaman ayırdıklarını ifade etti.

Zaman, müşterileri, çalışanları ve iş ortaklarını da dahil ettikleri, dünyada örnek teşkil eden öncü projelere imza attıklarını belirterek, şunları kaydetti:

Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz iş birlikleri de sürdürülebilirlik yolculuğumuzun önemli parçasını oluşturuyor. OMO ile birlikte başlattığımız yeniden dolum ünitesi projemizle; plastik kullanımının azaltılmasında önemli bir farkındalık sağlarken, hem müşterilerimizin hem de doğanın kazanmasına vesile olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Migros, İş Dünyası Plastik Girişimi taahhüdü kapsamında 2023’e kadar 500 tona yakın plastiği azaltmayı hedefledi ve ilk yılda 247 ton azalma gerçekleştirdi. İlerleyen süreçte diğer mağazalarımızda da yaygınlaştırmayı planladığımız bu pilot uygulama ile mağazamızda deterjan satışı sebebiyle oluşan yıllık plastik atığında önemli oranda azalma hedefliyoruz.’

– ‘Gezegenin karşı karşıya olduğu iklim krizi ile mücadelede değişim için herkese bir rol düşüyor’​​​​​​​

OMO Pazarlama Müdürü Alper Çapar ise OMO olarak temiz bir gezegen hedefiyle önemli bir dönüşümden geçtiklerine işaret ederek, gezegenin karşı karşıya olduğu iklim krizi ile mücadelede değişim için herkese bir rol düştüğünü kaydetti.

Çapar, hem ürünlerdeki hem ambalajlardaki değişikliklerle tüketicileri bu yolculuğun bir parçası haline getirmek, plastik ayak izleri konusunda farkındalıklarını artırmanın en önemli hedefleri arasında olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

‘Bu anlamda Migros’la bir araya gelerek OMO Yeniden Dolum Ünitesi’nde plastiklerin yeniden kullanılmasını teşvik etmemiz, çok önemsediğimiz bir yenilik. Daha önce de OMO Sıvı Deterjanlarımızın formülünü doğada çözünen içeriklerle yenilemiş, yüzde 25 geri dönüştürülmüş plastikten üretilen yüzde 100 geri dönüştürülebilir ambalajlarla tüketicilerimize sunmaya başlamıştık.

Bununla birlikte İyilik için Kirlenmek Güzeldir projemizle de Türkiye’nin dört bir yanında çocuklara ve onlar aracılığıyla yetişkinlere plastik atıkların ayrıştırılması ve geri dönüştürülmesi konusunda mesajlarımızı ulaştırıyoruz. OMO Yeniden Dolum Ünitesi de ‘Plastiği azalt, yeniden kullan ve geri dönüştür’ döngüsünü tamamlayan bir adım oldu.’

KAYNAKÇA

1.Anadolu Ajansı