Nissan ve Nasa Elektrikli Araç Pilleri Üzerinde Çalışıyor

Nissan ve NASA, kalp pillerinde kullanılabilecek kadar kararlı elektrikli araç pilleri üzerinde “oyunu değiştiren” çalışıyor.

Japon otomobil üreticisi yaptığı açıklamada, Nissan’ın daha hızlı şarj olmayı ve daha hafif ancak daha güvenli olmayı vaat eden elektrikli araçlar için yeni bir pil türü üzerinde NASA ile birlikte çalıştığını söyledi.

Nissan’a göre, tamamen katı hal pil, 2028 ürün lansmanı ve 2024’te pilot fabrika lansmanı için kullanımda olan lityum iyon pilin yerini alacak.

Nissan, pilin kalp pillerinde kullanılabilecek kadar kararlı olacağını söyledi. Bittiğinde, mevcut pilin yaklaşık yarısı büyüklüğünde olacak ve birkaç saat yerine 15 dakikada tamamen şarj olacak.

Kurumsal Başkan Yardımcısı Kazuhiro Doi gazetecilere verdiği demeçte, ABD uzay programı ve California San Diego Üniversitesi ile yapılan işbirliğinin çeşitli malzemelerin test edilmesini içerdiğini söyledi.

“Hem NASA hem de Nissan’ın aynı tür pile ihtiyacı var” dedi.

Doi, Nissan ve NASA’nın yüz binlerce malzeme arasında en iyi sonucu vereni görmek için çeşitli kombinasyonları test etmek için bilgisayarlı bir veri tabanı olan “orijinal malzeme bilişim platformu” olarak adlandırılan şeyi kullandığını söyledi.

Amaç, lityum iyon piller için gerekli olan nadir metaller gibi pahalı malzemelerin kullanılmasından kaçınmaktır.

Doi ve diğer şirket yetkilileri, Nissan’ın, 2010 yılında piyasaya ilk kez çıkan ve pil teknolojisi farklı olmasına rağmen dünya çapında yarım milyondan fazla satmış olan Leaf elektrikli otomobil ile tarihsel deneyimine de güvendiğini söyledi.

Leaf pil yollarda büyük bir kaza geçirmedi ve pil hücresinin laminasyonu gibi teknolojinin bazı bölümlerinin yaygın olduğunu söylediler.

Japon rakibi Toyota Motor Corp.’un yanı sıra Almanya’dan Volkswagen ve ABD’li otomobil üreticileri Ford Motor Co. ve General Motors Co. da dahil olmak üzere diğer otomobil üreticileri tamamen katı hal piller üzerinde çalışıyor.

Kısa süre önce General Motors ve Japon otomobil üreticisi Honda Motor Co., yeni nesil elektrikli araçlar üzerinde birlikte çalıştıklarını söyledi.

Ancak Nissan Genel Müdür Yardımcısı Kunio Nakaguro, Nissan’ın son derece rekabetçi olduğunu ve geliştirdiği pilin “oyun değiştirici” olmayı vaat ettiğini söyledi.

İklim değişikliğine ve kirliliğe katkıda bulunan fosil yakıtların kullanımına ilişkin endişeler nedeniyle elektrikli araçlara ilgi artıyor . Tesla ve Waymo gibi EV sektöründeki oyuncular da büyüyor ve artan rekabet var.

KAYNAKÇA

1.CBC NEWS