Nike, Sürdürülebilirlik Hedefini Kutudan Çıkarıyor

İnternet üzerinden ayakkabı alışverişi yaptığınızda, ayakkabınızın içi içe iki kutu halinde elinize ulaştığı olmuştur. Bu paketleme yöntemi ayakkabının daha korunaklı şekilde kargolanması için tercih ediliyor ancak daha çok kutu daha çok plastik ve kağıt kullanılması anlamına geliyor. Dolayısıyla ayakkabımızı koruyalım derken aslında doğaya zarar veriyoruz… Dünyaca ünlü spor giyim markası Nike, tam da buradan yola çıkarak ayakkabı kutularında kullanılan ambalaj malzemesini azaltarak sürdürülebilir bir çalışmaya imza attı ve “Nike One Box”ı yarattı.

Marka, 2020’de satışa sunulan ayakkabı modeli Space Hippie’nin yeni sürümü üzerine çalışırken ayakkabının ambalajının da geleceğe uyun bir tasarımı olması gerektiğine karar verdi ve sürdürülebilir kutu böylece ortaya çıktı. 20 yılı aşkın süredir Nike’ın özel ayakkabı kutusu tasarımlarının arkasındaki isim olan Rich Hastings, “Ambalaj bazen sonradan akla gelebiliyor. Ancak insanlar bunun, çevre üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini fark etmeyebiliyor. İnternetten ayakkabı satın aldığınızda, ayakkabı kutusunun başka bir kutunun içinde geldiğindeki etkiyi fark etmişsinizdir. Mevcut modelimizi iyileştirme fırsatımız olduğunu o zaman anladık” diyor.

Nike sürdürülebilirlik hedefini kutudan çıkarıyor

Geri dönüştürülmüş malzemeden üretiliyor

Gelecek odaklı tasarıma ve çevreye duyarlı bir kutuya olan ihtiyaçtan doğan kutu, ayakkabı ağırlığının yüzde 25’i ila 50’si oranında geri dönüştürülmüş malzemelerden üretiliyor. Nike Sürdürülebilir Ürün Operasyon Sorumlu Yöneticisi Erica Swanson, “Bir kutuyu başka bir kutu içinde taşımak yerine, ayakkabıyı kendi konteynerinde gönderen yenilikçi bir tasarım yaratmak istedik” diyor.

Test et ve öğren

Hastings ve ekibi, ayakkabının fabrika çıkışından kapıya kadar olan yolculuğunda hayatta kalmasını sağlamak için kutuyu alt üst eden ezilme testleri gibi bir dizi mühendislik alıştırması yaptı. Bu testler, ekibin daha da güçlü bir konteyner inşa etmesine yardımcı oldu ve tasarımın çok daha büyük ölçekte de çalışabileceğini kanıtladı. Nike One Box tasarımı, Nike’ın ürettiği hemen her ayakkabıda kullanılabiliyor. Geleneksel ambalajla karşılaştırıldığında, Nike One Box, taşıdığı model ne olursa olsun tekli internet siparişlerinde atıkların yüzde 51 azalmasını sağlıyor.

KAYNAKÇA

1.Marketing Türkiye