Mevsimlere Göre Ambalaj Özelleştirme

Mevsimsel ambalaj, markaların yeni bir görünüm oluşturmasının yanı sıra yılın her dönemi dikkat çekmesi için harika bir yoldur ve her ikisi de sadık ve yeni tüketicileri çekmeye yardımcı olur. Tüm markalar ve ürünler için uygun olmasa da, uygulanabilir olduğunda mevsimsel ambalaj kullanmak, tüketiciye markaların değişime ve yeniliğe önem verdiğini gösterir.

Birçok kişi mevsimsel ambalajın yalnızca yeni yıl dönemi için uygun olduğunu varsaysa da gerçek şu ki, yıl boyunca çoğu marka kategorisi için geçerli olabilecek çeşitli mevsimsel hareketlilik eğilimleri vardır. Mevsimsel ambalajı ile markalar, meteorolojik değişikliklerden ilham alarak doğanın yıl boyunca renklerini ve insanın ruh halini nasıl değiştirdiğini somutlaştırarak ambalajlarını tüketiciler için daha alakalı hale getirme fırsatına sahip olurlar.

Mevsimsel Ambalaj: Mevsimlere Göre Ambalaj Özelleştirme

Her sezon veya üç aylık dönem, promosyon ve pazarlama çabalarını desteklemek, mevsimsel kullanımı belirlemek için mükemmel bir fırsattır. Markaların ambalajlarıyla nasıl mevsimsel olabileceğine dair bazı örnekler:


Bahar Ambalajı

Bahar sezonu için ambalaj tasarlarken, hem canlı hem de pastel renkleri içeren yaygın ve kolayca tanınabilir bir renk şeması kullanılmalıdır. Anneler Günü dâhil olmak üzere pek çok gün bu döneme denk gelmektedir. Metafor olarak çiçeğin kullanıldığı bahar dönemi için aynı şekilde çiçekli bahar paketlemesi önemli bir rol oynar. Bahar ambalajının harika bir örneği; markanın üç temel yağını içeren DoTerra’nın sınırlı sayıda Anneler Günü kitleridir.

Marka, parlak ve cesur narenciye rengini kullandığı bir ambalaj tasarımı yarattı. Bahar renklerine ek olarak, ambalajda ayrıca güneş ışığında zarif bir şekilde yansıyan, şeffaf bir gökkuşağı folyosu kullanarak çiçek imgelerini vurgulamıştır.


Yaz Ambalajı

Bahar ambalaj tasarımları gibi, yaz ambalajı trendleri de parlak ve eğlenceli renklere odaklanma eğilimindedir. Cesur bir renk şemasına ek olarak, yaz ambalajı tasarımları sıcak hava, plaj ve yaz tatili konseptlerinde olabilir. Etkili bir yaz ambalaj tasarımı, bir yaz görünümü yaratmanın yollarını aramalıdır.

Parlak renkler ve plaj temaları yaz ambalajları için harika stiller olsa da, işletmelerin daha ilginç ve minimalist bir şekilde tüketicilerinin takdir edeceği tarzda ambalajlar yaratması gerektiğini belirtelim. Yaz ambalajına basit, minimalist bir görünüm kazandırmak isteyen markalar için, bir parça renk gösteren kalıp kesimli pencereler eklemek veya başka türlü nötr tonlu bir paket ile marka adını vurgulamak için parlak renkler kullanmak, ambalaj oluşturmanın etkili yollarıdır. 

Sonbahar Ambalajı

İnsanlar sonbaharı düşündüğünde dökülen yaprakları ve rustik renkleri düşünür. İşte sonbaharın özünü yakalamanın bir yolu rustik tarzda ambalajlardır. Bu tarz paketleme; minimalist bir tasarım, nötr bir renk paleti ve ahşap/doğal renkli karton gibi hammaddeler eklenerek oluşturulabilir. Alkollü içki markası Rémy Martin, rustik sonbahar ambalajının harika bir örneğini bizlere sunuyor. Bu örnek Rémy Martin 1738 VAP kitinin kutusu.

Ürün, erik ve portakal şekeri de dâhil olmak üzere zengin sonbahar aroması ve bir miktar fındık ve tarçın içeriyor. Ambalaj, bu tadım deneyimini  görselleştirmek için tasarlandı. Berrak cam şişe, konyağın zengin kahverengi renginin ortaya çıkmasını sağlayarak sonbahar mevsiminin özünü göstermeye yardımcı olduğu gibi ambalajdaki altın ve kahverengi tonları da aynı görevi yerine getiriyor. Ambalajın yapısı, sonbaharın doğal temasına uygun şekilde portakal rengine benzer tasarlanmış.

Kış Ambalajı

Muhtemelen mevsimsel paketleme içinde en popüler zaman kış dönemidir. Kış ambalajı birçok nedenden dolayı başarılıdır. Çünkü gösterişli bir ambalaj tasarımı oluşturarak markanız için müşterilerden olumlu bir duygusal tepki alabilirsiniz. Bu da ürününüzü ve markanızı tüketici gözünde daha akılda kalıcı hale getirir.

Bir Ren geyiği veya yılbaşı ağacını ambalajınızda gösterebileceğiniz gibi mesajlarda iletebilirsiniz. Genellikle insanlar kış dönemini ve tatillerini aileleri ile vakit geçirmek ve başkalarına hediye vermek için uygun bir zaman olarak düşünürler. Sappi, müşterilerine “Teşekkürler” notu ile bir hediye kiti oluşturdu. Kit; mavi, turuncu, pembe, altın gibi tatil renklerine sahipti ve lüks bir görünüm için sedefli kaplama seçilmişti.

Ambalaj ayrıca kısa ama tatlı bir tatil mesajı ile kişiye ulaşıyordu. Kapağı açtıkları anda müşteriler Sappi’nin hediye paketini bulacaklardı. Bu müşterilere Sappi’nin kağıt ürünlerini deneyimleme şansı vermekle kalmadı, aynı zamanda unutulmaz bir kutu açılış deneyimi sundu. Müşterilerin kendilerini değerli hissetmelerini sağladı ve marka hakkında daha olumlu bir his uyandırmaya yardımcı oldu.

KAYNAKÇA

1.Packworld