Metal Üretim Sektöründe İş Kazalarına Karşı Hangi Tedbirler Alınmalıdır?

Amerikan İş Güvenliği ve Sağlığı İdaresi OSHA tarafından açıklanan verilere göre, metal üretim sektöründe iş yeri kazalarına sebep olan en önemli güvenlik ihlalleri arasında solunum, yüz ve göz koruması eksikliği ilk sıralarda yer alıyor.

Demir, çelik ve alüminyum gibi birincil metallerin yapımı ve şekillendirme süreçleri; ısı, basınç, zehirli gazlar, erimiş metaller, yüksek gürültü ve patlamalar gibi fiziksel ve kimyasal zararlar verebilecek birçok tehlikeyi ortaya çıkarıyor. Dünyada yaklaşık 139 milyar dolar değeriyle büyük bir pazar olduğunu kanıtlayan metal üretim sektörü, ayrıca 14 binden fazla çalışanın yaralandığı bir endüstri. Amerikan İş Güvenliği ve Sağlığı İdaresi OSHA’nın verilerine göre, iş yeri kazalarına sebep olan en önemli güvenlik ihlalleri arasında solunum, yüz ve göz koruması eksikliği ilk sıralarda yer alıyor.

Değerli olduğu kadar çalışanları için de riskli bir sektör
Birincil metal endüstrileri, günlük hayatta karşılaşılan ürünlerin yüzde 90’ında bulunan ekipmanların üretimini gerçekleştirmesiyle değerli olduğu kadar çalışanları için de riskli bir sektör. Metal üretimi ve döküm işlemi boyunca ısı ve erimiş metalle temas, insan bedeni için tehlike oluştururken, ayrıca uçuşan parçacıklar ve kıvılcımlar da özellikle gözlere zarar verebiliyor. Tehlikeler yalnızca fiziksel boyutta kalmıyor, kimyasal yollarla da çalışanları tehdit ediyor. Havaya kimyasal salınımda bulunan metal işlemleri soluma yoluyla tehlike saçıyor. Eritme ve döküm işlemlerinde gürültü seviyelerinin ciddi işitme bozukluklarına yol açması da birçok ülkede en yaygın bildirilen meslek hastalıkları arasında yer alıyor.
ABD Çalışma İstatistikleri Raporu’na göre, 2020 yılında 14 binden fazla çalışanın yaralanmasına sebep olan metal endüstrilerindeki en büyük 4 risk faktörüne karşı korunmak için gerekli güvenlik önlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Göz koruması:
Koruyucu gözlükler, riskli sektörlerin çalışanları arasında en sık ihmal edilen koruyucu ekipmanlar arasında yer alıyor. Birincil metal endüstrileri için en büyük riskler arasında ise kaynak ışığı, uçuşan aşındırıcı parçacıklar ve püsküren sıvılar varken; koruyucu gözlük kullanımı ciddi önem taşıyor. Koruyucu gözlük seçimi sırasında buğu önleme ve sıçrayan partiküllere dayanım gibi başlıca kalite faktörüne dikkat etmek gerekiyor.

2. Solunum koruması:
Metal işleme endüstrilerinde birçok hava kaynaklı kimyasal tehlike barınmakta. Eritme, döküm ya da şekil verme uygulamaları sırasında havanın fazla ve direkt solunması halinde bir dizi akut ve kronik solunum yolu bozukluğu ortaya çıkar. Bu tarz risklerden korunmak için ilgili üretim sürecinin risk analizi doğrultusunda ; uygun yüz maskesi ve filtre kullanımı gerekir, fabrika içerisinde ise hava besleme sistemlerinin kullanımı koruma sağlar.

3. İşitme koruması:
Birçok iş yeri yaralanmasından farklı olarak gürültüye aşırı maruz kalmanın semptomları, işitme sisteminde herhangi bir hasar meydana gelene kadar fark edilmez. Yavaş yavaş ortaya çıkan işitme problemleri en tehlikeli hastalıklar arasındadır. Uygulamalar sırasında gürültüye maruz kalma seviyeleri büyük ölçüde değişkenlik gösterebilirken farklı seviyelere göre üretilen kulaklıkların kullanımına özen göstermek riskleri büyük ölçüde azaltacaktır.

4. Vücut koruması:
Metal üretim ve döküm işlemleri boyunca radyan ısıya ve erimiş metal sıçramasına maruz kalmak kaçınılmazdır. Vücudun tamamına giydirilebilen özel üretim giysiler ve dayanımlı eldivenler çalışanları risklerden korur. Buna ek olarak baretler de yaygın risklerden biri olan ekipman ve nesne düşmelerine çalışanlara koruma sağlayacaktır.

KAYNAKÇA

1.https://www.makinehaber.com/metal-uretim-sektorunde-is-kazalarina-karsi-hangi-tedbirler-alinmalidir