Metal Nedir , Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir ?

Pek çok alanda yaygın olarak kullanılan maddelerden birisi de metallerdir. Metallerin genel özellikleri ve hangi alanlarda daha çok kullanıldığı pek çok kişinin araştırdığı bir konudur. Metal nedir? Metallerin özellikleri ve kullanım alanları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Metal, kesitleri gümüş görünümünde olan, elektriği ve ısıyı iletebilen maddelerdir. Metaller pek çok alanda yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Metal Nedir?

Metal, her alanda kullanılan önemli bir maddedir. Bu madde neredeyse tüm ürünlerin yapımında kullanılabiliyor. Metalin çok fazla özelliği bulunuyor. Kendisine özgü olan parlaklığıyla ön plana çıkıyor. Özellikle şekillendirmeye yatkın olması nedeniyle oldukça fazla tercih ediliyor. Yüksek elektriği ve ısıyı iletmesiyle bilinen bir maddedir. Oksijenle birleştirilerek farklı şekillere getirilebiliyor. Metallerin pek çok çeşitleri bulunuyor. Demir, çinko ve alüminyum gibi sınıfları bulunuyor. Metaller pek çok şekle getirebilir ve farklı modeller oluşturulabilir.

Metallerin Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Metallerin yapısı gereği bazı özellikleri bulunur. Bu özellikler pek çok kişinin merak ettiği bir konudur. Metallerin özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Cıva hariç olmak üzere oda koşullarında katı halde olurlar.
  • Tel ve levha şekline getirilebilir.
  • Boş orbitalleri sebebiyle ısı ve elektriği yüksek düzeyde iletebilirler.

Metallerin kullanım alanları oldukça geniştir. Hem elektriği hem de ısıyı iletmesi sebebiyle yaygın olarak kullanılabiliyor. Özellikle farklı şekillere getirebildiğinden dolayı, pek çok alanda çok fazla tercih ediliyor. Özellikle bina yapımında çok tercih edilen maddelerdir. Telefonlarda veya televizyonlarda metal kullanımı oldukça yaygındır.

Parlak yüzeye sahip olmasından dolayı, takı gibi ürünlerde de çok yaygın şekilde kullanılıyor. Kolay şekil almasından dolayı bazı simetrik ürünlerde çok fazla tercih ediliyor. Isı ve elektrik iletkenliği, metallerin en önemi özelliklerinden biridir ve bu özellikler sebebiyle çok yaygın şekilde kullanılıyor.

KAYNAKÇA

1-MİLLİYET HABER