Metal Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Metaller dünyadaki en önemli malzemelerden bazılarıdır. Metal hakkındaki bu eğlenceli gerçekleri inceleyin.

Periyodik tablo, bilinen 118 elementten oluşur ve bunların yaklaşık 95’i, ne biri ne de diğeri olmayan, ancak her ikisinin de özelliklerine sahip, yaklaşık 7 veya 8 “metaloid” içeren küçük bir gruba sahip metallerdir.

Metallerin, metaloidlerin ve metal olmayanların sınıflandırılması kullanılan kriterlere bağlı olarak bir miktar değişmektedir.

Çoğu metal, oda sıcaklığında parlak katılardır. Dövülebilir ve yumuşaktırlar, elektrik ve ısı iletebilirler. Ayrıca ısıtılabilir, eritilebilir ve dökülebilirler.

Yerkabuğunda üçüncü en bol bulunan metal olan saf alüminyum, 1800’lerde, cevherden ayırmak için daha ucuz yöntemler bulunana kadar bir zamanlar altından daha değerli bir metal olarak kabul edildi.

Güçlü metalik bağları nedeniyle, çoğu metal yüksek erime noktasına sahiptir. Tungsten, 6192 ° F’deki tüm saf metallerin en yüksek erime noktasına ve 10706 ° F’deki en yüksek kaynama noktasına sahiptir.

Çelik, alüminyum, kağıt, plastik ve camdan çok daha fazla geri dönüştürülmüş malzemedir. Kuzey Amerika’daki çelik üretim fırınları, her yıl teneke kutular, otomobiller, ev aletleri ve inşaat malzemeleri dahil olmak üzere yaklaşık 70 milyon ton yerel çelik hurda geri dönüştürüyor;

Tüm metallerin en düşük erime noktası −37.89 ° F’de olan cıva, standart oda sıcaklığında ve basınçta sıvı olan tek metaldir.

1800’lerde inşa edilen en yüksek binalardan bazıları, üst katları ve çatıyı desteklemek için dökme demir ve çelik profil  kullandı. Ancak Bessemer’ın çelik yapma süreci ticari kullanım için geliştirildikten sonra, çelik çerçeveler, Şikago’daki 10 katlı Ev Sigorta Şirketi Binası (1884-5) gibi daha uzun boylu binaları ilk gerçek gökdelen olarak kabul etti.

Altın, bakır, gümüş, kurşun, kalay, demir ve civa ve bronz ve pirinç dahil alaşımları, Orta Çağ’a kadar bilinen tek metallerdi.

1883’te açılan Brooklyn Köprüsü, bir kadının işi olmadan tamamlanmış sayılmaz, Emily Warren Roebling, kocası Washington Roebling’in aciz olmasıyla. 1,595 ft. açıklıklı asma köprü 15.5 inç kadar tutulur. duvar kulelerini birbirine bağlayan 5,434 paralel çelik tel içeren çaplı kablolar.

Araştırmalar, bakır ve pirinç gibi alaşımlarının doğal anti-mikrobik özelliklere sahip olduğunu ve virüsleri ve bakterileri hızlı bir şekilde öldürebileceğini kanıtlamıştır. Hastaneler ve yemek servisi kuruluşları bu metalleri hastalığın yayılmasını önlemek için kapı kolları, musluklar, korkuluklar vb. gibi sıkça dokunulan yüzeylerde kullanırlar.

KAYNAKÇA

1.Çelik Lav