Kripto Para Şirketi Solana, Akıllı Telefon Çıkarıyor!

Kripto para platformu Solana, kripto para özellikleriyle donatılmış amiral gemisi Solana Saga akıllı telefonunu tanıttı.

Kripto para piyasasından tanıyor olabileceğiniz SOL Coin’in arkasındaki şirket Solana, farklı işler deniyor. Bugüne kadar kripto para platformlarının, bulundukları alanın dışına çıktığını pek çok kez gördük. Solana bir farklılığa giden ilk şirket olmasa da biraz alakasız bir projesini duyurdu. Solana Saga adını taşıyan akıllı telefon, kripto para yatırımcılarının şimdiden ilgisini çekmişe benziyor.

Solana Saga, yatırımcıların telefonu olmayı hedefliyor

Özellikleri ve tasarımı itibariyle normal bir telefondan hiçbir farkı olmayan cihaz, tuzlu da bir fiyat etiketi taşıyor. Ancak bu fiyat etiketiyle beraber amiral gemisi niteliğindeki özelliklerin de cihazda bulunduğunu görüyoruz. Daha önce Osom OV1 adıyla tanıtılan cihazın özellikleri, isim değişikliğinden sonra şu şekilde netleşti:

  • Ekran: 6.67 inç, OLED
  • İşlemci: Snapdragon 8 Plus Gen 1
  • RAM ve depolama: 12GB RAM ve 512GB depolama

Özelliklerin sadece bu kadarı belli olsa da bir amiral gemisinin gücüne sahip olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz. Solana Saga, bünyesinde Snapdragon’un en güçlü işlemcisini barındırıyor ve bilinen diğer özellikler de son seviye. Saga’nın fiyatı ise 999 dolar, bu fiyatı ödemeden önce ön sipariş için bir de 99 dolar tutarında depozito ödemeniz gerekiyor. Yani bir iPhone ile aynı fiyatın taşındığını söyleyebiliriz.

Bu cihazın, kripto para dünyasını mobil ile daha uyumlu hale getireceğine inanan Solana, lansmanda Apple’a da göndermeler yaptı. Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden bunca yıl geçmesine rağmen Apple’ın kripto paralarla ilgili bir yenilik duyurmamış olması, Solana’yı bu telefonu tasarlamaya itmiş. Telefonu diğer Android telefonlardan ayıran özelliğin ise merkeziyetsiz uygulamaların kullanılabileceği olduğu söylendi. Bunun şu anda ne anlama geldiğini söylemek zor, ancak kulağa heyecan verici geliyor.

Solana Saga’nın 2023 yılının başlarında piyasaya sürüleceği bilgisi de paylaşıldı. Önümüzde uzun bir süre olmasa da Solana Saga’nın başka neler yapabileceğini duymak için sabırsızlanıyoruz. Çünkü telefonun, diğer Android telefonlardan sıyrılan ciddi bir tarafı yoksa pek mantıklı bir tercih gibi görünmüyor.

Solana Saga, şu anki bilgilere göre ülkemizde piyasaya sürülmeyecek. Yalnızca ABD, Kanada, Birleşik Krallık ve Avrupa ülkelerinde satılacak.

KAYNAKÇA

1.Shiftdelete