Japonya’da Sadece Yenilenebilir Enerji İle Çalışan Demiryolu

Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Tokyu Demiryolları’na ait trenler 1 Nisan’dan itibaren tamamen yenilenebilir enerji ile çalışır hale geldi. Dünyanın en kalabalık yaya geçidi olarak bilinen Shibuya kavşağından geçen metronun da bulunduğu hatta işleyen trenler gücünü yalnızca güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerjiden almaya başladı.

Böylece Tokyu’nun yedi tren hattı ve bir tramvay hizmeti karbondioksit salımını sıfırlamış oldu. Şirkete ait bütün istasyonlar, meşrubat satış makinaları, güvenlik kameraları ve ışıklandırma da dahil artık tamamen yeşil enerji ile hizmet verecek.

Tokyu bünyesinde 3 bin 855 personel çalıştırıyor ve başkenti Yokohama’ya bağlayan ve ülkede bu amacı hayata geçiren ilk demiryolu şirketi. Şirket karbondioksit azaltımının yaklaşık olarak 56 bin Japon ev halkının yıllık salımına eşit olduğunu belirtiyor.

Dönüşüm gerçek mi, reklam mı?

Tokyu trenleri tarafından kullanılan teknoloji demiryolları için uygun olan en ekolojik seçenekler arasında. Diğer iki seçenek piller ve hidrojen gücü. Peki Tokyu’nun yaptığı dönüşüm gerçekten doğru yönde mi, yoksa tamamen reklam amaçlı mı?

Koçakuin Üniversitesi profesörlerinden ve aynı zamanda elektrikli demiryolu sistemleri uzmanı Ryo Takagi bu sorunun yanıtının kolay olmadığını belirtiyor ve bunun sebebini tren teknolojisinin evrimleşmesinin karışık olmasına ve bir kısmı belirsiz toplumsal faktörlere dayanmasına bağlıyor.

Takagi, Tokyu’nun temiz enerjiyi destekleme çabalarının yerinde olduğunu belirtiyor, ancak asıl kazanımın kırsal alanlardaki dizel lokomotiflerin hidrojen enerjisiyle, benzinli araçların ise elektrikle çalışır hale gelmesiyle ortaya çıkacağını savunuyor.

KAYNAKÇA

1.EURONEWS.