İsminden Ambalajına Kadar Yapay Zeka Kullanılarak Yaratılan İlk Gerçek Marka

Yakın gelecekte çoğu ürün yapay zekalar tarafından tasarlanacak. Bir insanın, bir departmanın, bir şirketin işleyebileceği verinin binlerce katını işleyebilen yapay zekalar, insanlar için hiç olmadığı kadar optimize edilmiş ürünleri ve markaları tasarlayacak. Markalama konusunda uzman bir ajans olan Tasarist, bu vizyon doğrultusunda insanlık tarihinin yapay zeka ile tasarlanmış ilk markasını hayata geçirdi.

Tasarist’in bir süredir devam eden, yapay zeka ile bir marka yaratma çalışmaları sonucunda %90’ı yapay zeka tarafından oluşturulan ve metaverse’ün endemik kokularını tüketicinin beğenisine sunan kolonya markası Endemic Verse, satışa sunuluyor. Dünyada bir ilk olan Endemic Verse markası, isimleri yapay zeka tarafından oluşturulan Dreaming Red Petals, Purple Sky Dream, Dreams in Blue olmak üzere üç farklı ürünle raflardaki yerini alıyor. Kokusundan rengine, logosundan ismine kadar tüm detayları yapay zeka kullanılarak tasarlanan marka, alanında dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, “Kolonya gibi ‘tozlu’ bir kategoriyi yapay zeka ile tekrar ele almamızın nedeni, eski ve yeniyi bir araya getirip tasarımın gücünü ortaya koymak. Endemic Verse ile Z kuşağı için pek de anlamı olmayan bir ürünü yeniden tanımlıyoruz.” şeklinde konuştu. Gelecekte pek çok markanın yapay zeka ile tasarlanacağını da ekleyen Çelik, ajans olarak bu alanda öncü olmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirtti.

Ürün görsellerini tasarlarken Mid Journey, marka adı, çeşit adları ve pazarlama metinlerinde ise Rytr isimli yapay zeka botlarının kullanıldığı marka oluşturma sürecinde insan müdahalesi yalnızca gramer düzeltmelerinde oldu. Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik’e göre, yapay zeka teknolojilerinin geldiği nokta, marka ve tüketici ilişkilerini geri döndürülemez bir şekilde değiştirmek üzere.