İnovasyon Haftası’nda Türkiye’ nin Geleceği Konuşuluyor

Ekonomik yaşamı yönlendiren, tüm üretim ve tüketim süreçlerinde en baş unsur haline gelen inovasyon ve inovatif düşünce, Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye İnovasyon Haftası’nda konuşuluyor.

Hayatın yenilik, değişim ve gelişime muhtaç her alanında ihtiyaç duyduğumuz inovatif düşüncenin geldiği son noktanın adeta bir resminin çekileceği iki günlük etkinliğin yeni ufuklar açacağı düşünüyor. İnovatif düşünce ve gelişmelere dair birbirinden önemli ve ilginç paneller, konuşmalar, gösterimler, sergi ve tanıtım etkinliklerinin düzenleniyor.

Pandemi nedeniyle üç yıldır yapılamayan Türkiye İnovasyon Haftası, gösterilen kısa bir tanıtım filmi ile start aldı. Kürsüye ev sahibi sıfatıyla çıkan ilk konuşmacı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe oldu.

Bir ülkenin kendi insanının zihninde yaratılan inovatif düşüncelere ne kadar muhtaç olduğunun altını çizen Gültepe, “Küresel ekonomi, büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinde. İhracat ailesi olarak bu süreci yakından takip ediyor, olası risk ve fırsat analizlerini yapıyoruz. Artık rekabet sadece fiyat odaklı değil. Bu süreçte inovatif reflekslere sahip olan ve insan kaynağına daha çok yatırım yapanlar rekabette bir adım öne geçecektir. Bu süreci fırsata dönüştürebileceğimize inanıyoruz” dedi.

Rekorlar ve tarihi başarılarla dolu bir yılı geride bıraktıklarını, 2022 yılının tamamında, aylık bazda ihracat rekorları kırdıklarını ifade eden TİM Başkanı Mustafa Gültepe Cumhuriyet’in yüzüncü yılına nasıl hazırlandıklarını anlattı; “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına doğru emin adımlarla ilerlerken bize düşen sorumluluğun elbette farkındayız. Bu yıl 250 milyar dolarlık ihracat hedeflemiştik. Bugün rakamları yakaladığımız için gururluyuz. Ancak buradaki fikri mühendisliği iyi okumak gerek. Bu hedefin arkasında, üretim ve ihracatın aralıksız devam ettiği, stratejik ürünlerin tamamını kendi öz kaynaklarıyla üreten, ayak bastığı her coğrafyada marka olan bir “Türkiye ideali” var. Bu hedefin ardında katma değer var, istihdam var, büyüme var. Ve hepsinin itici gücü; ortak paydası inovasyon var. TİM olarak, ülkemizde inovasyon ekosistemini geliştirmek adına sayısız projeyi eş zamanlı olarak yürütüyoruz. Dokuzuncusunu düzenlediğimiz Türkiye İnovasyon Haftası, bu çalışmaların başında geliyor.” 

Özgün ve Üstün Tasarımlar Umut Verdi

Türkiye İnovasyon Haftası ilk gün etkinlikleri, konuşmaların ardından düzenlenen İnovaLİG Şampiyonları, gençlere öncülük eden İnovaTİM İnovasyon Yarışması ve kurumsal inovasyon öncülerinin yer aldığı İnoSUİT Sertifika Töreni ile devam etti. Yarışmalarda sergilenen özgün tasarımlar, ihtiyaçlara yönelik projeler, ülke kalkınmasının geleceği açısından umut vericiydi.