Honda’dan 40 Bin Dolar Yatırım

Elektrikli otomobillere 40 milyon dolar yatırım yapacak olan Honda, 2030’a kadar 30 model üretmeyi planlıyor

Geleceği elektrikte gören Honda, bu alana önemli yatırımlar yapacak.

Geçtiğimiz yıl tüm otomobil ürün gamını 2040’a kadar sadece elektrikli ve yakıt hücreli araçlardan oluşacak şekilde yapılandıracağını açıklayan Honda’dan konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Honda, elektrikli otomobillerin geliştirilmeleri amacıyla bu alana önümüzdeki on yılda 5 trilyon yen, yani 40 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Şirket ayrıca, 2030 yılına kadar 30 adet elektrikli otomobil modeli ile müşterilerinin karşısında çıkmayı planlıyor.

TechCrunch, Honda’nın elektrikli otomobil geliştirme ve satış konusuna ağırlık verirken, bu alana yoğunlaşma sürecini Japonya için geliştireceği ve 2024 yılında piyasaya süreceği ufak, uygun fiyatlı bir model ile başlatacağını duyurdu. Aracın fiyatının 8 bin dolar civarında olması planlanıyor.

Ek olarak, Honda, Prologue ve Acura elektrikli modellerini de aynı yıl Kuzey Amerika pazarında piyasaya sürecek. Bu araçlar ise General Motors ile birlikte geliştiriliyorlar. Honda ve General Motors, bu ayın başında iş birliğine giderek General Motors’un Ultium batarya teknolojisini kullanan ortak bir platform oluşturacaklarını açıklamışlardı.

Honda’nın açıkladığı 40 milyon dolarlık yatırım paketinin bir kısmı, şirketin General Motors ile olan iş birliği dışında kendi elektrikli otomobil platformunu geliştirmesinde kullanılacak. Başka şirketler ile batarya üretimi için iş birliği yapmayı planlayan şirket, deneme amaçlı katı hal üretim bandı oluşturmak için 2024’e kadar 43 milyar yen, yani 343 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Şirketin CEO’su Toshihiro Mibe, şirketin en önemli hedeflerinden birinin Çin pazarından büyük bir pay almak olduğunu açıkladı. Çin, halihazırda dünyanın en büyük elektrikli otomobil pazarı konumunda. Honda, 2027 yılına kadar Çin’de e:N Serisi adı altında 10 yeni modeli satışa sunmayı planlıyor. Ayrıca, şirket Guagzhou ve Wuhan’da fabrikalar açacak.

KAYNAKÇA

1.Engadget