Hindistan, 1 Temmuz’dan İtibaren Tek Kullanımlık Plastikleri Yasakladı

Hindistan, önde gelen bir kirlilik kaynağıyla mücadele etmek için büyüyen ancak düzensiz küresel çabanın bir parçası olarak, çoğu tek kullanımlık plastiği yasaklayan en son ülke oldu. Uzmanlar, yaptırımın zorluklarının çok büyük olduğunu, ancak potansiyel kazanımların da öyle olduğunu söylüyor.

Küresel olarak üretilen plastiğin sadece küçük bir kısmı geri dönüştürülmektedir. Çoğu tek kullanımlıktır. Genellikle çöplüklerde, nehirlerde ve okyanuslarda bulunur veya yakılır, gelişmekte olan ülkelerde hava kirliliğine önemli bir katkıda bulunur. Bu plastikler kısa süreliğine kullanılsalar da, bozunmaları yüzlerce yıl alabilir. 2050 yılına kadar yaklaşık 12 milyar ton plastik atık Dünyada, Birleşmiş Milletler tahmin ediyor.

Hindistan’da her yerde plastik döküntüler var: yol kenarlarında yığılmış, su yollarında yüzen ve drenaj sistemlerini tıkayan. Avustralya’nın yakın tarihli bir raporuna göre, ülke yalnızca ABD ve Çin’in ardından dünyanın en büyük üçüncü plastik atık üreticisi. 

Hindistan iddialı girişimini geçen yıl duyurdu. Artık plastik çatal bıçak takımı, dondurma çubukları ve sigara paketleri ve şeker kutuları üzerindeki film gibi yaygın olarak kullanılan maddelerin üretimi, satışı veya ithalatı yasaklandı. Bir diğer önemli kirletici olan plastik poşetler şimdilik listede yok, ancak hükümet, yeniden kullanımlarını kolaylaştırmak için kalınlıkta bir artış zorunlu kıldı. Tüketici gıda ürünleri için kullanılan bazı plastik ambalajlar yasağın dışında tutulacak, ancak üreticilere bunların geri dönüştürülmesini sağlama görevi verildi.

Uzmanlar, yasakların yalnızca bir ilk adım olduğunu ve ardından sıkı, uzun vadeli yaptırımların gelmesi gerektiğini söylüyor.

Plastik Kirliliğe Karşı Kampanya Vakfı’nın kurucusu Anoop Kumar Srivastava, “Plastik ucuz ve fakir bir adamın malı” dedi. “Bu tür kampanyalar, yıllarca süren sürekli çabalar gerektirir. Kazançlar bir süre sonra çok büyük olacak. ”

Yasak yürürlüğe girdikçe yasal tek kullanımlık plastik üreticilerinin kapanmasının muhtemel olduğunu, ancak lisanssız olanların talebi karşılamak için ortaya çıkabileceğini ve dikkatli izlemeyi zorunlu hale getirebileceğini söyledi. Eyalet ve yerel düzeylerdeki kirlilik kontrol birimleri, öncelikle yasağı uygulamakla görevlidir. İhlal edenler para cezasına çarptırılacak ve hapis cezasına çarptırılabilecek.

Delhi’deki Enerji ve Kaynaklar Enstitüsü’nün çevre ve atık yönetimi direktörü Suneel Pandey, “Plastik ambalajın büyük kullanıcılarının, finansal alt çizgilerini etkilemeden alternatiflere nasıl geçebilecekleri konusunda tedarik zinciriyle birlikte çalışması gerekiyor” dedi.

Ancak tüketicilerin de oynayacağı bir rol var. Pandey, “Farkındalık büyük bir sorun” dedi. “Eğer [consumers] alternatifler olsun, geçiş yaparlar. Aksi takdirde uygun olanı kullanırlar.”

Plastik üreticileri şimdiden kolları sıvadı. Hükümetin geçiş yapmaları için onlara yeterli zamanı vermediğini ve binlerce işin tehlikede olduğunu söylüyorlar.

Tüm Hindistan Plastik Üreticileri Derneği başkanı Kishore Sampat, “Bu kadar çok birimin ürünlerini, makinelerini, insan gücünü değiştirmesi ve yeni teknolojilere uyum sağlaması bir yılda gerçekleşemeyecek kadar büyük bir görevdir” dedi. Yasak, tek kullanımlık plastik ürünler üreten 80.000’den fazla şirketi etkileyeceğini ve milyarlarca dolarlık zarara yol açacağını tahmin ediyor.

Hindistan, plastikten uzak, yavaş ama inşa eden bir küresel harekette yerini alıyor. Çin, 2020 yılında plastik poşetleri bu yılın sonuna kadar ülke genelinde kullanımdan kaldıracağını duyurdu. Kanada’da tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması Aralık ayında yürürlüğe girecek. Amerika Birleşik Devletleri’nde ulusal bir yasak yoktur, ancak California, New York ve Oregon plastik ürünlerin kullanımını sınırlandırmıştır.

Kanada, kirlilik ve iklim değişikliği ile mücadele için tek kullanımlık plastikleri yasaklıyor

Hindistan’da yarım düzineden fazla eyalet hükümeti geçmişte benzer düzenlemeleri kabul etti ve karışık sonuçlar verdi. Ancak ulusun geri kalanı için bir model teşkil edebilecek küçük başarı hikayeleri var.

Yirmi yıl önce, güneydeki Tamil Nadu eyaletinde popüler bir tepe istasyonu olan Nilgiris’i denetlemekle suçlanan genç bir hükümet yetkilisi Supriya Sahu, görünüşte imkansız bir sorun gördü. Turistler, akarsulara ve ormanlara giden ve hayvanlar tarafından yenen plastik yığınlarını geride bıraktı. Çözüm için sivil toplum grupları, belediye organları ve köy temsilcileriyle güçlerini birleştirdi.

Geniş bir yasak talep etmeden önce, yerel konseyleri plastik kullanımına karşı kararlar almaya ikna etti. Ekipler, ilçe sınırlarında turistlere bez çanta dağıttı. Farkındalık yaratmak için bağırsaklarına plastik yapışmış hayvanların görüntüleri geniş çapta sergilendi. Son olarak, yetkililer plastik poşetler kullanarak tüketicilere para cezası vermeye ve mağazaları kapatmaya başladı.

Sahu, “Sihir gibi çalıştı” dedi. Üretilen “tüm plastiği idare etmemizin kesinlikle hiçbir yolu yoktu”.

Tamil Nadu daha sonra bu uygulamaların birçoğunu benimsedi ve 2019’da tek kullanımlık plastik ürünlerin çoğunu yasakladı. Devlet, o zamandan bu yana 1.768 ton plastiğe el koydu ve 1,28 milyon dolar para cezası topladı.

Sahu, “Hiçbir hükümetin alması kolay bir karar değil” dedi. “Ama bir yerden başlamalıyız.”

KAYNAK:

  1. https://habervar.org/hindistan-1-temmuzdan-itibaren-tek-kullanimlik-plastikleri-yasakliyor/