Hassas Kesme Sıvısı İle Maliyet Tasarrufu

Hassas kesme sıvısı içeren gelişmiş takım tutucular, çelik tornalamada maliyet tasarrufunu iyileştir.

Futbolcu Lionel Messi’nin dediği gibi, “Yetenek ve zarafet, titizlik ve hassaslık olmadan hiçbir şey ifade etmiyor.” Her imalat şirketi, doğru kalitede ürettiği iş parçalarını, zamanında ve optimum maliyetle teslim ederek müşterilerini memnun etmeyi amaçlar.

Burada, Staffan Lundström, Sandvik Coromant Ürün Müdürü, çelik tornalamada maliyet tasarrufu ve kalite açısından, özellikle de kesme sıvısı seçiminde, neden hassas davranılması gerektiğini açıklıyor.

Sektör fark etmeksizin tezgah atölyeleri, daha hafif parça, daha fazla sürdürülebilirlik ve yüksek yakıt verimliliği ihtiyacı ile karşılaşıyor. Bu durum trendleri, temiz çelikler ve ısıl dirençli süper alaşımlar (HRSAlar) gibi daha yüksek mukavemet ve ısı dayanıklılığına sahip malzemelere doğru yönlendiriyor.

Sonuçta üreticiler, takım ömrü, verimlilik ve talaş kontrolü açısından gerçek zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını destekleyebilecek kesici uçlar ile malzemelerdeki bu gelişmeleri görmek uzmanlarımızın sorumluluğundadır. Tornalama kesici uçları, kesim sırasında yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olmak zorundadır.

Kesme bölgesinde
Ancak, hassas kesme sıvısı kullanımı tam olarak neyi içerir? Tezgahta gerçekleştirilen çelik tornalama uygulaması yüksek basınçlı bir ortam oluşturduğundan nozüllere sahip modern tornalama takımı, yüksek hızlı kesme sıvısı jeti üretebilir.

Hassas nozüllere sahip takım tutucular ile kesme sıvısı jeti, kesici ucun eğimli tarafındaki kesme bölgesine doğru kusursuz şekilde yönlendirilebilir. Talaşı kaldırmak için hidrolik baskı görevi görür ve iki etkisi vardır: Bu işlem, kesici uç ile malzeme arasındaki temas uzunluğunu kısaltır ve kesme kuvvetlerinin azaltılmasına yardımcı olur. Sonuçta yüksek talaş kontrolü ile düşük sıcaklık sağlanır.

Önceden yönlendirilmiş üstten hassas kesme sıvısı talaş oluşumunu iyileştirebilir ve operatöre ihtiyaç duyulmayan durumlarda çalışma süresini artırabilir. Pricewaterhouse Coopers (PwC) tarafından hazırlanan Dijital Fabrikalar 2020: Üretimin geleceğinin şekillendirilmesi raporuna göre tam otonom dijital fabrikaların kullanımının önümüzdeki beş yıl içinde iki katına çıkması beklendiğinden, bu avantajlar çok önemli olabilir.              

Ancak bu avantajlar, sadece hassas kesme sıvısının kullanıldığı uygulamalara yönelik geliştirilmiş takımlarla (yani içten kesme sıvılı tornalar ve hedefsel jetli tornalama takımları) sağlanabilir. Bunun nedeni, tornalama takımlarında talaş kırma için gereken kesme sıvısı basıncının; teslim edilen nozül tasarımına, işlenmekte olan malzemeye, kesme derinliğine ve ilerlemeye bağlı olmasıdır. Gereken kesme sıvısı debisi, basınç değerine ve toplam kesme sıvısı uygulama alanına bağlıdır.

Modüler seçimi
Bu nedenle Sandvik Coromant, T-Max® P karbür tornalama kesici uçları için Coromant Capto® takım tutucularını yeniliyor. Coromant Capto® hızlı değiştirilebilir takım tutucusu, kurulum ve takım değiştirme sürelerini azaltmaya yönelik tasarlanmıştır. Ayrıca üreticilerin kutsal amacını da destekleyebilir: yüksek tezgah kullanımı.

İşleme merkezleri için modüler bir sistem olan Coromant Capto®  çok sayıda uzatma ve redüksiyon adaptörü sunar, tezgah arabirimlerinden bağımsız olarak farklı uzunluk ve tasarım özelliklerine sahip takımların montajına imkan tanır. Son kullanıcı için modülarite özelliği, uzun teslimat sürelerine sahip pahalı özel takımlara olan ihtiyacın azalacağı anlamına gelir. Aynı takımlar imalathanenin tamamında kullanılabilir, benzersiz esneklik, optimum rijitlik ve minimum takım stok maliyeti sağlar.

Coromant Capto®Sandvik Coromant‘ın orta ve büyük parçalarda genel tornalama için ilk tercih olarak önerdiği T-Max® P‘yi destekleyecek şekilde yenilendi. T-Max® P tasarımlı kesici uçlar, GC4425 ve GC4415 dahil bir dizi Sandvik Coromant çelik tornalama kalitesi ile kullanılabilir ve gelişmiş aşınma direnci, ısı direnci ve tokluk sunar.

İkinci nesil Inveio® kaplama teknolojisi içeren her iki malzeme de yüksek aşınma direnci ve daha da tutarlı performans için iyileştirilmiş kristal konumlandırma sağlar.

Özellikle, T-Max® P, takım içerisinden üstten ve alttan hassas yönlendirilmiş kesme sıvısı temini için tasarlanmıştır. Yeni takım tutucular, ISO S, M ve P gibi en yaygın kullanılan ve en karmaşık iş parçası malzemelerinde takım ömrünü ve verimliliği artırır. Hassas kesme sıvısı özellikle işlemesi zor malzemelerde etkilidir.

Daha yüksek takım ömrü
Daha uzun takım ömrü ve yüksek talaş kontrolü, uygun maliyetli işleme için çok önemlidir. İkisi de takımdaki ısı birikiminin kesme sıvısı uygulanarak azaltılması ile desteklenebilir. Bir Sandvik Coromant müşterisi bunu, P1.2.Z.AN (CMC 01.2),alaşımsız çelikten üretilmiş göbek parçalarında işleme yaparken taşkın kesme sıvısı kullanarak deneyimledi. Mevcut proseste iş parçası Okuma yatay torna tezgahında kaba tornalamaya tabi tutuldu ve takım aşınma belirtileri göstermeden önce 30 adet parça üretildi.

Tezgah atölyesi, yüksek uygulama güvenliği ve devir süreleri ile yüksek talaş kontrolü ve uzun takım ömrü sağlamak istedi. Bunu elde etmek için müşteri, tornalama için mevcut kesici ucunu taşkın kesme sıvısı yerine hassas kesme sıvısı kullanan CoroTurn 300 QS® dikdörtgen kesit saplı takım ile değiştirdi. Sonuç olarak, takım aşınma belirtileri göstermeden önce müşteri 79 adet parça işledi, yani takım ömründe %263 üzerinde artış sağladı.

Genel olarak, hassas kesme sıvısı bulunan CoroTurn 300 QS® kullanımı, tezgah atölyesinde verimliliği %180 oranında artırdı.

Elbette, bu avantajlar, sonuca da önemli ölçüde fayda sağladı. Başka bir örnekte, havacılık sektöründe hizmet veren bir Sandvik Coromant müşterisi, üstten ve alttan kesme sıvısı ile birlikte tek bir takımı, GC4425’i kullanarak bir uçağa ait iki ana iniş takımı setini işlemeyi başardı. Önceki çözümde taşkın kesme sıvısına sahip rakip takım kullanılarak takım aşınma belirtileri göstermeden önce sadece 0,8 parça işlenmişti. Böylece takım ömründe %250 oranında artış sağlandı.

Müşteri artık kesici uç arızası riski yaşamadan iki tam parçayı işleyebilir ve kesici uç değiştirmek için gereken duruşları ortadan kaldırarak verimlilik ve devir süresinden kazanç sağlayabilirdi. Bu da %29 maliyet tasarrufuna denkti.

İşleme için yeni fikirler
Bu örnekler, üstten ve alttan hassas yönlendirilmiş kesme sıvısı kullanımının takım ömrü performansını ve parça kalitesini önemli ölçüde iyileştirebildiğini gösterir. Dahası, üstteki hassas yönlendirilmiş kesme sıvısı güvenli işleme için talaş kırmayı kontrol ederken alttaki kesme sıvısı uzun ve öngörülebilir takım ömrü için ısıyı kontrol eder.

Kesme sıvısı teknolojisi yüzey kalitesine de olumlu etki eder, bu da onu üreticinin kaliteli üretim yaklaşımının önemli bir unsuru haline getirir. Sandvik Coromantuzmanları, bunu desteklemek üzere çelik tornalama için kesme sıvısı kullanımına ve basınç değerlerine yönelik öneriler sunabilir.

Ayrıca Sandvik Coromant’ın PrimeTurningTM çözümü, maksimum verimlilik için tüm yönlerde tornalama olanağı sağlar. Yöntem, takımın parçaya aynadan girmesine ve parçanın öbür ucuna doğru ilerlerken malzemeyi kaldırmasına dayanır. Önemli talaş kaldırma oranlarının tümüne öncelik verir ve daha hızlı, kaliteli üretime ve değişimlere imkan tanır.

Doğru çözümler ile doğru takımların ve elbette T-Max® P ile hassas kesme sıvısının uygulanması ile titizlik ve hassaslık, imalat şirketlerinin çelik tornalama kurulumunun temeli olabilir. Tezgah atölyeleri, Lionel Messi’nin de dediği gibi, kalite, yetenek ve zarafet katarak ürettiği iş parçalarının, zamanında ve optimum maliyetle müşterilerine ulaşmasını sağlayabilir. 

KAYNAKÇA

1.Metal Makine