Zorlu Enerji, RES İçin Ön Lisanslarını Tamamladı

Zorlu Enerji, Yeniçiftlik RES’i için ve aynı zamanda Hamitabat RES’i kurarak portföyünde ilk defa depolamalı elektrik üretim tesisi bulunduracak. Bu projeler Tekirdağ ve Kırklareli illerinde hayata geçirilecek.

Zorlu Enerji, Türkiye’deki elektrik üretiminin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından elde eden bir şirket olarak, depolamalı rüzgar enerjisi santrali (RES) için gerekli ön lisansları tamamladı. Tekirdağ’da inşa edilecek Yeniçiftlik RES ve Kırklareli’nde kurulacak Hamitabat RES projeleri sayesinde Zorlu Enerji, portföyünde ilk kez depolamalı elektrik üretim tesislerine sahip olacak. Bu ön lisanslar ile gelecekteki yatırımları sonucunda, Zorlu Enerji toplamda 375 MWe depolamalı rüzgar enerjisi kapasitesine sahip olacak.

532 Bin Ton Karbondioksit Salımının Önüne Geçecek

EPDK tarafından onaylanan iki ayrı depolamalı rüzgar santrali ön lisans başvurusuyla ilgili olarak Zorlu Enerji’nin Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kındap, şu açıklamaları yaptı:

Ali Kındap

“Bugün sahip oluğumuz yenilenebilir enerji portföyümüzün payını daha da artırmak ve kaynak çeşitliliğini geliştirmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Kurulacak Depolamalı Rüzgâr Enerjisi Santrallerimiz sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum düzeyde yararlanmayı ve ülkemizin enerji verimliliği yolunda ilerlediği kulvara güç katmayı amaçlıyoruz. Hayata geçirilecek depolamalı sistemlerin batarya teknolojilerinin gelişimine de çok önemli bir katkı sunacağını farkındayız. Aynı zamanda iklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir bir gelecek adına önemli bir adım daha atmış oluyoruz. Depolamalı rüzgar enerji santrallerimiz tamamlandıklarında yılda 24 milyon ağacın sıfırladığı CO2 salımına eşdeğer olan 532 bin ton karbondioksit salımının önüne geçecek. İki santralimizden elde edeceğimiz enerjiyle yıllık 328 binden fazla hanenin elektriğinin daha yenilenebilir kaynaklardan sağlayabileceğiz.”