Yeşil Dönüşüm, Karbon Nötr Ekonomi Modeli Sunuyor

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten, yeşil dönüşüm politikasının tüm sektörlere ‘karbon nötr ekonomi’ modelini sunmakta olduğunu ifade etti.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten, yeşil dönüşüm politikasının tüm sektörlere ‘karbon nötr ekonomi’ modelini sunduğunu belirterek, “Bu durum ticareti yeniden şekillendirecek” ifadesini kullandı. Sanayi devrimiyle başlayan olumsuz eğilimin, 21. yüzyılda küresel düzeyde sürdürülebilirlik konusunu gündeme getirmesiyle, ekonomilerin hemen hemen tüm alanlarında bu tema öne çıktı.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten

Dünya Alarm Veriyor

Dünya ekonomisinin yeşil dönüşüm eşiğinde olmasıyla birlikte, yatırımlar sürdürülebilir alanlara kaymakta. Yenilenebilir enerji talebindeki artış, piyasaları arz konusunda genişlemeye yönlendirmekte; bu bağlamda, yeşil bankacılığın finansman alanındaki rekabetçi rolü gün geçtikçe güçleniyor. Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin “Yeşil Mutabakat” adını verdiği yeni yeşil dönüşüm politikasının, sanayiden tarıma, ulaşımdan enerjiye kadar tüm sektörlere “karbon nötr bir ekonomi” modeli sunduğunu belirtti. Akten, bu durumun ticareti yeniden şekillendireceğini vurgulayarak, iklim değişikliğinin ülke genelinde büyük riskler getirdiğini ve bu nedenle hükümet tarafından önemsendiğini ifade etti. Aynı zamanda, ülkedeki yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğine yönelik teşvikler ile Cumhurbaşkanı tarafından desteklenen girişimlerin, bu konunun hayati bir öneme sahip olduğunu gösterdiğini belirtti.

Şirketlerin Karbonsuzlaştırma Hedefleri

Akten, bu çerçevede ülkelerin ve şirketlerin belirlenen karbonsuzlaşma hedeflerine ulaşabilmeleri için geleneksel uygulamaların ötesine geçmelerinin gerektiğini vurgulayarak, “AB’nin yeni büyüme stratejisinin öngördüğü çevresel sorunlar, iklim değişikliği ile mücadele ve emisyon azaltımı için oluşturduğu Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması (SKDM) gibi tedbirler, Türkiye gibi en önemli dış ticaret ortağı AB bölgesi olan ülkelerin ekonomisi için ciddi bir risk unsuru olup, iyi yönetilebildiği takdirde bir fırsat olarak ortaya çıkabilir” dedi.

200 Milyar Liralık Finansman Sözü

Garanti BBVA’nın ana hissedarı BBVA’nın 2025’e kadar 300 milyar euroluk sürdürülebilir finansman sağlama hedefini açıklayan Akten, Garanti BBVA olarak 2025 yılına kadar sürdürülebilir dönüşüm için 200 milyar liranın üzerinde finansman taahhüdü verdiklerini ifade etti. Mahmut Akten, bugüne kadar müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik 50’den fazla sürdürülebilirlik temalı ürün ve hizmet geliştirdiklerini belirtti. Akten, “Türkiye’de ilk kez uygulanan Yeşil Kredi ve Cinsiyet Eşitliği Kredisi yapısı ile enerji verimliliği yüksek binaları desteklemek amacıyla geliştirdiğimiz Türkiye’nin ilk yeşil konut kredisi uygulaması olan ‘Yeşil Konut’ ürünümüz, alanında ilk olması sebebiyle öne çıkıyor” dedi.

Bireysel müşterilere yönelik sunduğumuz alışveriş kredisi üzerinden kolayca kullanılabilecek Çatı Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) ve Çevreci Bina Yalıtım kredilerimiz bulunmaktadır. 2014 yılından bu yana yürüttüğümüz proje finansmanı faaliyetleri kapsamında, yeni elektrik üretimi yatırımlarına yönelik sağladığımız toplam finansman tutarının yüzde 100’ünü yenilenebilir enerji projelerine tahsis ettik” dedi.