Yerli Girişim Kavaken, 1.1 Milyon Dolar Tohum Yatırım Aldı

Yenilenebilir enerji yatırımlarının işletilmesi, finanse edilmesi ve sigortalanması süreçlerini veriye dayalı teknolojisi ile kolaylaştıran yerli girişim Kavaken, 1.1 milyon dolar tohum yatırım aldı.

Kavaken’in yatırım turuna Vestel Ventures, Rockstart, Norrsken Accelerator, Founderone ve 2040VC’nin yanı sıra mevcut yatırımcıları Boğaziçi Ventures ve Re-pie ile Yetik Kadri Mert, Olcayto Yiğit ve Samuel Jaudel katıldı.

Yazılım (SaaS) ile yenilenebilir enerji yatırımlarının işletilmesi, finanse edilmesi ve sigortalanması süreçlerini veriye dayalı teknolojisi ile kolaylaştıran, varlıklara özel operasyonel verileri söz konusu süreçlere dahil eden ve bu sayede yenilenebilir enerji sektörü paydaşlarına küresel çapta fayda sağlamayı amaçlayan teknoloji şirketi Kavaken, Türkiye ve yurt dışı müşteri portföyüne yönelik faaliyetlerine Newcastle ile İstanbul’dan devam ediyor.

Tohum yatırımından elde edilen kaynaklar öncelikle Kavaken’in İngiltere ve Avrupa pazarlarındaki genişlemesi ile müşterilere sunulan değer önerilerini daha da iyileştirmek üzere yürütülecek ürün geliştirme çalışmalarını desteklemek için kullanılacağını bildiren şirketin CEO’su Bora Tokyay, Kavaken’in aldığı yatırımla ilgili olarak, “Elde ettiğimiz finansman, yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik varlık özelinde analizleri ölçeklenebilir bir şekilde sunan teknolojimizin, sektörün dönüşümünde üstleneceği öncü role yatırımcıların duyduğu güvenin altını çiziyor. Yatırımcıların bu önemli desteği, ürünümüzün gelişimine ve İngiltere ile Avrupa’daki büyümemize katkı sağlayacak” dedi.

author avatar
Ezgi Aydoğanoğlu