Yenilenebilir Enerji Payı Yüzde 50’yi Aştı

Uluslararası Enerji sektörünün en büyük buluşma noktalarından biri ICCI 27’inci Uluslararası ve Çevre Fuarı ve Konferansı, enerjide yeni işbirlikleri için ulusal ve uluslararası enerji şirketlerini İstanbul’da bir araya getirecek.

Yaşanılan enerji krizi, özellikle Rusya-Ukrayna savaşından sonra dünyanın gündemine oturan temel sorunlardan biri haline geldi. Enerji verimliliği ve yönetiminin büyük önem taşıdığı süreçte enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için Türkiye’nin geliştirmiş olduğu projeler büyük bir önem taşıyor. Uluslararası Enerji sektörünün en büyük buluşma noktalarından biri olan ICCI 27’inci Uluslararası ve Çevre Fuarı ve Konferansı, enerjide yeni işbirlikleri kurmak için ulusal ve uluslararası enerji şirketlerini İstanbul’da bir araya getirmeye hazırlanıyor.

24-26 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan ICCI 23 hakkında bilgiler veren TG EXPO Genel Müdürü Cem Şenel, Dünya enerji piyasasının en sıcak coğrafyasında yer alan Türkiye’nin kısa vadede bölgesel ticaret olanaklarını artırması, yeni yatırımlarla enerji endüstrisini büyütmesi ve teknolojik dönüşümü entegre etmesi için ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansının çok önemli bir rol üstlendiğini belirtti.

Fuara ilişkin konuşan Kojentürk Derneği Başkanı Yavuz Aydın ise, “Türkiye’nin 104 bin Megavatı aşan kurulu gücünün yaklaşık 56 bini yenilenebilir enerjiden geliyor. 2023’de yenilenebilir enerjide 2 bin megavat kapasite artışı bekliyoruz ama yeterli değil, 2024, 2025’de bu hedefleri yatırımlarla büyümeliyiz” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin elektrik kurulu gücündeki artışa dikkat çeken Aydın, “Ülkemizin Elektrik kurulu gücü 2022 yılı sonunda 103.800 MegaWata ulaşırken, bunun içinde yenilenebilir payı %54 oldu ve artık bu oranın her yıl yenilenebilir lehinde artacağı kesinleşti” dedi. Türkiye’deki yenilenebilir enerji yatırımlarına ilişkin bilgi veren Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkan Yardımcısı Erinç Kısa ise “Avrupa Birliği, rüzgar enerji sahalarını genişletiyor. Avrupa Birliği’nin 5 deniz havzasının her birine 2050 yılına kadar deniz üstü rüzgar enerji sahalarının yerleştirilmesi planlandı. Oldukça iddialı ve uzun vadeli bu planların Türkiye içinde hayati önemi var” dedi.