Yenilenebilir Enerji İle Kadınlar Geleceği Kodluyor

Amasya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, “Kadınlar Geleceği Kodluyor: Yenilenebilir Enerji Bağlamında” adlı proje kapsamında bir dizi kurs düzenleyecek.”

Amasya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Kurt tarafından hazırlanan “Kadınlar Yenilenebilir Enerji İle Geleceği Kodluyor” projesi kapsamında, atanamayan kadın öğretmenler, mühendislik öğrencileri ve engelliler başta olmak üzere hedef gruplara robotik kodlama, STEM+A, Nesnelerin İnterneti, Yenilenebilir Enerji, PLC/SCADA, CAD/CAM, 3-D teknolojisi, İnsansız Hava Araçları Teknolojisi, KAIZEN, TRIZ, 5S, SixSigma, Verimlilik, İş Güvenliği, İlk ve Acil Yardım gibi birçok onaylı sertifika içeren kurslar verilecektir.

Prof Dr Ünal Kurt

Atanamayan Öğrencilere Yönelik

Özellikle atanamayan ya da özel sektörde sözleşmeli çalışan öğretmenlere odaklanan eğiticilerin eğitimi şeklinde tasarladıklarını ifade eden Kurt, “Projemiz ile atanamamış öğretmen adayları ve mühendis adayı öğrencilerin istihdam edilebilirliklerini arttırmayı amaçlıyoruz. Ankara’da, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva ile birlikte projeyi imzaladık. Amasya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi çatısı altında oluşturulacak olan üç laboratuvar, üniversite öğrencilerine ve şehir halkına önemli katkılarda bulunacak.” şeklinde belirtti.

Hayat Boyu Eğitim Ve istihdam

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, projenin Amasya Üniversitesi’nin geleceğin mesleklerinin gerektirdiği beceri alanlarında çalışmalar yapmaya destek olacağını vurguladı. Turabi, Amasya Üniversitesi merkezli hayat boyu eğitim ve istihdam edilebilirlik gibi alanlardaki proje sayılarının artırılmasının hedeflendiğini belirterek, üniversite personelinin bu doğrultuda çalışmalarına her zaman destek olacaklarını sözlerine ekledi.