Yemeksepeti, BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni İmzaladı

Yemeksepeti, Kadınların Güçlendirilmesi Prensipleri’ni (WEPs) imzaladı. Şirket, bu adımıyla kadınların güçlendirilmesine yönelik politika ve uygulamalarını daha da geliştirecek.

Yemeksepeti, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi tarafından desteklenen Kadınların Güçlendirilmesi Prensipleri’ni (WEPs – Women’s Empowerment Principles) resmi olarak imzaladığını duyurdu. Bu adım, şirketin kadınların iş dünyasındaki eşitliğini ve güçlenmesini destekleme taahhüdünü vurguluyor.

Şirket, cinsiyet eşitliğine olan bağlılığını vurgulayan ve bu alandaki çabalarını güçlendiren WEPs taahhüdünü resmen açıkladı. Bu taahhüt, kadınların iş hayatındaki katılımlarını artırmayı, kadın liderleri desteklemeyi ve çalışanların fiziksel, ruhsal ve zihinsel sağlıklarını cinsiyet perspektifiyle ele almaya yönelik çeşitli önlemleri içeriyor.

WEPs, iş dünyasında kadınların güçlenmesi için kapsamlı bir çerçeve sunarak imzacı şirketlerden cinsiyet eşitliğini teşvik etmelerini, kadınların liderlik pozisyonlarında daha fazla yer almalarını sağlamayı ve ekonomik olarak güçlenmelerine destek olmak için somut adımlar atmalarını talep ediyor.

Yemeksepeti, Kadın Çalışanlarına Fırsatlar Sunuyor

Yemeksepeti CEO’su Mert Baki, konuyla alakalı şu sözleri aktardı: “Kadın çalışan oranını artırma yönündeki çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Yemeksepeti’nin Liderlik Ekibi’nin yüzde 50’sinin, yönetici kadrosunun yüzde 45’inin ve tüm merkez çalışanlarının yüzde 53’ünün kadınlardan oluştuğunu söylemek bizim için gurur verici. Ancak, bu oranları daha da yükseltme konusunda hedefler belirlemiş durumdayız.”

Delivery Hero Europe ile koordinasyon halinde belirlenen hedefler doğrultusunda, üst pozisyonlarda daha fazla kadın çalışanın görev alması için adımlar atılıyor. Örneğin; geçtiğimiz yıldan bu yana yönetim kademesi için yapılan işe alımlarda aday listelerinin en az yüzde 50’sinin kadınlardan oluşması sağlanıyor. Şirket içi iletişim faaliyetleriyle de toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadın çalışanların önemine dikkat çekmeyi amaçlayan Yemeksepeti, bu girişimlerle iş yerinde cinsiyet eşitliğini güçlendirme konusundaki kararlılığını bir kez daha göstermiş oluyor.

Ayrıca Yemeksepeti, kadın çalışanlarına yönelik geniş kapsamda izin hakları tanımlamış durumda. “Yanında” konsepti kapsamında hayata geçirdiği düzenlemelerle, çalışanların özel ihtiyaçlarına cevap veren ve iş ile özel yaşam dengesini korumayı hedefleyen Yemeksepeti, bu kapsamda, annelik izinlerini kullanmış olan kadın çalışanlara, çocukları 1 yaşına gelene kadar toplamda 20 iş günü izin kullanma imkanı sağlıyor.

Bunların yanı sıra anaokulu ve ilkokul öğrencisi çocukları olan çalışanlar için okulun ilk gününde 1 gün ve karne gününde 2 gün olmak üzere, yılda toplam 3 gün izin hakkı tanınıyor. Yemeksepeti aynı zamanda, kadın çalışanların regl dönemlerinde her ay 1 gün izin kullanabilmesine olanak tanıyarak, onların yanında olduğunu bir kez daha göstermiş oluyor.