Visa’dan Perakende Devleriyle Sürdürülebilir İş Birliği

Visa perakende devleriyle sürdürülebilir iş birliği kuruyor. H&M Group markası COS, United Repair Centre, Mindworks, Twig ve Ellen MacArthur Vakfı ile iş birliğine giderek, Visa Dönüşüm Ekonomisi Davranış İçgörüleri Laboratuvarı’nı duyurdu. Bu laboratuvar, tüketicilerin döngüsel ekonomiye geçişlerini kolaylaştırmayı ve sürdürülebilir tüketici tercihlerini desteklemeyi amaçlıyor.

Visa Dönüşüm Ekonomisi Davranış İçgörüleri Laboratuvarı, tüketicilerin döngüsel ekonomiye geçişlerini kolaylaştırmak ve sürdürülebilir tüketici tercihlerini desteklemek amacıyla H&M Group markası COS, United Repair Centre, Mindworks, Twig ve Ellen MacArthur Vakfı ile iş birliğine gitti.

Şirketin açıklamasına göre, Visa, Dönüşüm Ekonomisi Davranış İç görüleri Laboratuvarı’nın (Visa Recommerce Behavioral Insights) perakende sektörü ile gerçekleştirdiği ilk iş birliğini duyurdu. Visa Dönüşüm Ekonomisi Davranış İç görüleri Laboratuvarı, iş yerlerinin tüketicilere dönüşüm ekonomisine geçişte nasıl destek verebileceğini araştırmak ve paylaşmak amacıyla hayata geçirildi ve ilk iş ortakları H&M Group’un COS markası, United Repair Centre, Mindworks, Twig ve Ellen MacArthur Vakfı oldu.

İkinci El Satış Pazarı Ve Giysi Tadilatı Da Sürdürülebilir

Bu nedenle, birçok marka hala bu alanda tüketicilerin ilgisini çeken unsurları ve onları harekete geçiren engelleri anlamaya çalışıyor. COS, ilk etapta tüketicileri ikinci el satış pazarına çeken ve katılımını artıran unsurları araştıracak. United Repair Center ise tüketiciler için giysi tamiri konusundaki engelleri ve giysi tamir hizmetlerinin herkes için nasıl daha erişilebilir ve faydalı hale getirilebileceğini araştıracak. Açıklamada görüşlerine yer verilen Visa Türkiye Genel Müdürü Samile Mümin, Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de tüketicilerin daha sürdürülebilir bir yaşam arzuladığını, ancak bunu hayata geçirecek adımları atmakta zorlandıklarını aktararak şu ifadeleri kullandı:

“Dünyanın önde gelen ödeme ağlarından biri olan Visa, tüketicilerin daha sürdürülebilir tercihler yapmasına yönelik hizmetler geliştirmek için benzersiz bir konumda yer alıyor. Kısa süre önce duyurduğumuz Dönüşüm Ekonomisi kavramı, daha sürdürülebilir bir ekonomi için 6 temel tüketim şeklini kapsıyordu: Kirala, yeniden doldur, tamir et, yeniden dağıtıma sok, ikinci el sat ve kullanım ömrü tamamlandığında iade et. Visa Dönüşüm Ekonomisi Davranış İçgörüleri Laboratuvarı, bireyleri bu alanlarda harekete geçirecek motivasyon noktalarını belirlemeyi hedefliyor. Bu sayede giyim sektöründe sürdürülebilir modanın tercih edilmesini ve tüketicilerin döngüsel ekonomiye geçişlerini hızlandırmayı hedefliyoruz.”

Açık Kaynaklı Raporlar Aracılığıyla Paylaşılacak

Açıklamada, değişen tüketici davranışlarını tetikleyen faktörlerin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için online ve fiziksel mağaza ortamı gibi farklı ortamlarda yürütülecek çalışmalarda, görünürlük, erişim ve satın alınabilirlik gibi başlıklara odaklanılacağı belirtildi. Elde edilen bulgular, kendi döngüsel modelini kurmak isteyen iş yerleri tarafından da kullanılabilmesi için açık kaynaklı olarak indirilebilir raporlar aracılığıyla sunulacak. Projenin diğer iş ortakları olan Ellen MacArthur Foundation Vakfı’nın döngüsel tasarım, Twig’in fintech ve ikinci el satış, Mindworks’ün ise davranış modeli tasarımı alanındaki deneyim ve bilgi birikimlerinin, çalışmalarda edinilen içgörülerin sürdürülebilirlik alanında somut aksiyonlara dönüştürülmesinde önemli rol oynaması bekleniyor.