Türkiye’nin İlk Tarım GES’i Açıldı

Ayaş Tarım GES’te, 122 kilovat pik güce sahip panellerle enerji üretimi ve tarımsal faaliyetlerin eş zamanlı olarak yürütülmesi hedeflenmekte.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Türkiye’nin ilk güneş takip sistemli tarım arazisi üzerine kurulu güneş enerjisi santrali (GES) olan Ayaş Tarım GES’in örnek ve önemli bir proje olduğunu, benzer projelerin Bursa ve Kayseri’de de uygulanacağını bildirdi.

Dönmez, Ayaş Tarım GES’in açılışında yaptığı konuşmada tarım alanlarının Türkiye için son derece kıymetli olduğunu belirtti. Aynı zamanda, bu projenin başarılı olması durumunda, Ayaş’taki diğer çiftçilerin de bu başarıdan faydalanabileceğini ifade etti.

Dönmez, benzer projelere Bakanlık tarafından destek sağlanmaya devam edeceğini belirterek, “ODTÜ-GÜNAM tarafından yürütülen bu proje, üniversite, sanayi ve tarım odaklı olması açısından güzel ve önemli bir proje. Kayseri ve Bursa’da da benzer tarım GES projelerinin hayata geçirileceği bir süreç içerisindeyiz. Türkiye, girişimci ekosistemine sahip bir ülkedir. Akademi ve girişimcilik kabiliyeti yüksektir. Bölgede örnek bir ülke olarak nitelendirilebiliriz. Bu özelliklere sahip insanları bir araya getirmek, bizim görevimizdir” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

AKA Olarak 1141 Proje Destekledik

Ankara Kalkınma Ajansı (AKA) Genel Sekreter Vekili Emine Doğrukök, AKA’nın bölgesel kalkınmadan sorumlu 26 kalkınma ajansından biri olduğunu ve temel görevlerinden birinin kurumlar arası iş birliği alanlarının genişletilmesi olduğunu açıkladı.

Doğrukök, Ayaş Tarım GES’in AKA tarafından desteklenen en büyük projelerden biri olduğunu belirterek, “Ajans olarak sürdürülebilir kalkınma gündemimizde bulunuyor. Ekonomik büyüme çevresel ve sosyal kalkınma ile gerçekleşiyor. AKA olarak kuruluştan bu yana 1141 proje destekledik. 2023 itibarıyla 1,1 milyar lira destek verildi. Projelerin toplam tutarı eş finansman ile 2,4 milyar liraya ulaştı” ifadelerini kullandı.

ODTÜ – GÜNAM Modül Teknolojileri Birim Koordinatörü Doç. Dr. Talat Özden de 30 Haziran itibarıyla Tarım GES tesisi tamamlandığını, arazide ise şu ana kadar salatalık, domates, havuç, kırmızı lahana, biber, ıspanak gibi birçok sebzenin yetiştirildiğini söyledi. Özden, ODTÜ-GÜNAM olarak söz konusu Tarım GES projesinde hedeflerinden birinin veri seti oluşturmak olduğunu ifade ederek, “Bu bizim için çok önemli. Tarım GES tasarım metodolojisini belirleyecek doğru veri setini oluşturmaya çalışacağız.Bu proje bizim için güzel bir kaldıraç noktası oldu. Hem cesaretlendik hem de birçok yeniliği öğrenince, literatüre de hakim olunca birçok proje yazdık” dedi.

Ayaş Tarım GES’te Çift Yüzlü Paneller Kullanıldı

Ayaş Tarım GES’te yükseltilmiş fotovoltaik (PV) güneş panelleri yardımıyla enerji üretimi ve tarımsal faaliyetlerin eş zamanlı yürütülmesi amaçlanıyor.

Toplam 122 kilovat pik (kWp) kurulu güce sahip paneller kullanılarak donatılmış arazide çift yüzlü (bifacial) panel teknolojisinden faydalanıldı. Santral yüksekliği 3,5 metre, panellerin konumlandırılması ise doğu-batı yönelimli, tek eksenli ve güneş takibi olacak şekilde tasarlandı.a

author avatar
Aleyna Yıldırım
Editör