Türkiye Küresel Üretim Üssü Olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Antalya Kepez’deki Antalya Bilim Festivali’nin açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Son 20 yılda Türkiye olarak birçok alanda büyük atılımlar gerçekleştirdik ve bu atılımlara devam ediyoruz. Ülkemizi adım adım küresel bir üretim merkezi haline getiriyoruz.” şeklinde konuştu. Kacır, Kepez Belediyesi tarafından Dokumapark’ta düzenlenen Antalya Bilim Festivali’nin (BilimFest) açılış töreninde yaptığı konuşmada, Antalya BilimFest’in teknoloji dünyasında dikkat çektiğini belirtti.

Kacır, Dokumapark’ta 12 bin 500 metrekarelik bir alanda kurulan BilimFest’in yerli ve milli teknolojilere odaklandığını belirterek, festivalde TÜBİTAK, ASELSAN, HAVELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, TÜRKSAT, TUAŞ gibi yerli ve milli teknoloji üreten kurumların yanı sıra üniversiteler, teknokentler ve organize sanayi bölgelerinin de yer aldığına dikkat çekti.

Ayrıca, festival kapsamında söyleşiler, sergiler, görsel şovlar, farklı alanlarda çok sayıda atölye çalışmaları ve TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen bilim gösterilerinin yer alacağını söyledi. Kacır, Antalya’daki ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin katılabildiği Tarım Teknolojileri, Akıllı Şehir ile Çevre ve Enerji Teknolojileri alanlarında düzenlenen 3 farklı yarışmanın da BilimFest’in bir parçası olduğunu belirtti ve sözlerine, “Bilimi sevdirmek ve ülkemizin bilim ve teknoloji alanındaki başarılı çalışmalarını toplumla buluşturmak amacıyla BilimFest’i son derece önemli ve değerli buluyorum.” şeklinde devam etti.

BilimFest’in düzenlendiği alanın aynı zamanda eski bir dokuma fabrikası olduğunu aktaran Kacır, şöyle devam etti:

“Bilim ve teknolojide yenilikçi bir anlayışla hareket eden BilimFest, tarihi dokusuyla geçmişe de ışık tutuyor, geçmişi gelecekle buluşturuyor. Eski dokuma fabrikasının restorasyonu sonucunda Antalya Bilim Merkezi’ne dönüşmüş bu geniş alanda emeği geçen Kepez Belediyesine teşekkür ediyorum. Kepez Belediyesi bünyesinde, TÜBİTAK desteğiyle kurulan Antalya Bilim Merkezi, Akdeniz Bölgesi’nin ilk ve tek bilim merkezi olma özelliği taşıyor. Bilim merkezimiz farklı yaş gruplarından, farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturarak, bilim ve teknolojiyi daha anlaşılır ve ulaşılır kılıyor. Atölye çalışmaları, deneysel ve uygulamalı etkinliklerle bilime yönelik duyulan merakı ve heyecanı arttırıyor. Bilim merkezi, büyüklük ve altyapısıyla sadece Antalya değil bölgeye hizmet verecek bir bilim merkezi olarak ön plana çıkıyor.”

Bilim Merkezlerine Yoğun İlgi

Antalya Bilim Merkezi projesine bakanlık olarak TÜBİTAK ile 150 milyon liraya yakın destek sağladıklarını ve 7 eğitim atölyesi kurduklarını anlatan Kacır, şunları söyledi:

“Bilim merkezlerine yönelik desteklerimizle toplumumuzda bilim kültürünü yaygınlaştırmayı, toplumun bilime olan ilgi ve merakını artırmayı hedefliyoruz. Antalya Kepez Bilim Merkezi, TÜBİTAK destekli 7. bilim merkezimiz oldu. 9 ilimizde ise büyük ölçekli bilim merkezi kurulması projelerimiz devam ediyor. Yine il ve ilçe belediyelerimizin bilim merkezi projelerini de destekliyoruz.

Bu kapsamda, ‘Küçük Ölçekli Bilim Merkezi Kurulması Destek Programı’ ile 17 projenin gerçekleşmesini sağlarken, 25 yeni proje için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bilim merkezlerimiz, bugüne kadar yaklaşık 7 milyon kişiyi ağırladı. Bilim merkezlerimizde gerçekleştirilen eğitim atölyelerine ise 620 binin üzerinde gencimiz katıldı.”

TEKNOFEST, ‘Milli Teknoloji Hamlesi’nin İşaret Fişeğidir”

TEKNOFEST’lerle gençlerin teknoloji ekosistemindeki yerini sağlamlaştırdıklarını belirten Kacır, “TEKNOFEST, ‘Milli Teknoloji Hamlesi’nin işaret fişeğidir. Ülkemizin savunma sanayiindeki atılımlarının sahnesidir. Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST ile toplumun her kesiminde farkındalık oluşturuyoruz. Gençlerimize hayallerinin peşinden koşma imkanı sunuyoruz. TEKNOFEST’lerle birlikte gençlerimizin fikirlerini ürüne dönüştürmeleri yolunda gerekli atmosferi sağlıyoruz.

Cumhuriyet’imizin 100. yılında İstanbul, Ankara ve İzmir’de düzenlediğimiz TEKNOFEST’lerde yaklaşık 5 milyon ziyaretçimizi ağırladık. TEKNOFEST’lerle birlikte toplumsal bir seferberlik ruhu anlayışı gelişiyor, milli öz güvenimiz yeniden diriliyor. Bugün, nüfusunun ortanca yaşı 33 olan bir ülke olarak büyük avantaj sahibiyiz. TEKNOFEST’ler genç nüfusun potansiyelini sahada göstermesini sağlıyor. Bilim festivalleri ise bu heyecanın yurdun dört bir yanında hissedilmesinde önemli bir role sahip. Nitekim son 1,5 ayda 2 TEKNOFEST düzenledik. Aksaray Bilim Festivali’nin ardından Antalya Bilim Festivali’ni düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı.