Turkcell ve Nokia, 6G için İş Birliği Yaptı

Turkcell ve Nokia, 6G teknolojisi alanındaki araştırma ve geliştirme çalışmalarını hızlandırmak amacıyla iş birliği anlaşması imzaladı. İki şirket, geleceğin iletişim teknolojileri konusunda önemli adımlar atmak ve 6G’nin gelişimine katkıda bulunmak için ortak projeler yürütecek.

İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi (MWC’24) kapsamında gerçekleşen imza törenine Turkcell ve Nokia’dan çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç ve Nokia Avrupa Başkanı Rolf Werner tarafından imzalanan iş birliği anlaşması kapsamında, iki şirket 6G alanındaki AR-GE çalışmalarına odaklanacak. 6G ağlarının yeteneklerini keşfetmenin yanı sıra bireyler, kurumlar ve endüstrilere yönelik yeni ve heyecan verici kullanım senaryolarının geliştirilmesi hedefleniyor.

İmza töreninde konuşma yapan Koç, Turkcell’in perspektifinden yapay zekanın, 5G, 6G, nesnelerin interneti (IoT), davranışların interneti (IoB), büyük veri ve bulut bilişim gibi kavramların sadece geleceği değil aynı zamanda bugünü de temsil ettiğini ifade etti.

Ali Taha Koç, yenilikçi teknolojiler konusundaki tecrübe ve yetkinlikleriyle Türkiye’nin yanı sıra küresel arenada da öncü bir rol oynamaya devam ettiklerini belirtti. Koç, şu açıklamada bulundu: “Bugün Nokia ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği, 6G alanındaki AR-GE çalışmalarımızı daha da hızlandıracak. Bu aynı zamanda, dijital dönüşüm stratejimiz açısından da önemli bir kilometre taşı olacak. Turkcell olarak yeni nesil iletişim teknolojilerine yatırım yaparak, bu konuda ülkemizin de söz sahibi olmasına katkılar sunma konusunda azimli ve kararlıyız. Bu anlaşma, Türkiye’yi şebeke teknolojisindeki küresel gelişmelerin ön saflarında tutacak ve yeni nesil teknolojilerin insanların yaşamlarını, ekonomiyi ve çevreyi iyileştirmek için nasıl kullanılacağının şekillendirilmesinde kilit bir rol oynayacak.”

Nokia Avrupa Başkanı Werner ise Turkcell’in 6G yolculuğuna eşlik edecekleri ve birlikte inovasyon yapacakları için heyecanlı olduklarını dile getirdi ve ekledi: “Lider 5G teknolojimiz ve 5G-Advanced’a yönelik net stratejimiz ile 6G araştırmalarına öncülük ediyoruz. Turkcell ile birlikte, geleceğin iletişim standardını geliştirmeye devam edeceğiz. Bu çalışmaların içinde düşünen, hisseden ve hareket eden ağlar bulunacak ve Türkiye’de dijital dönüşümü ilerletmek için kullanım senaryolarını ortaklaşa geliştireceğiz.”