Türk Plastik Sektörü Üretimde Büyük Yükseldi

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV) Türkiye Plastik Sektör İzleme Raporu’na göre, Türk plastik sektörü üretim kapasitesiyle Avrupa’da ikinci sıraya yükseldi. 2023 yılında üretimin artması beklenirken, değer bazında ise azalacağı tahmin ediliyor.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından yayımlanan Türkiye Plastik Sektör İzleme Raporu’na göre, 2023 yılında üretim miktarı bazında önceki yıl olan 2022’ye kıyasla %2,5 artış yaşanması öngörülüyor. Ancak, değer bazında ise %11,1’lik bir azalma bekleniyor. Bu durumda, 2023 yılında toplam üretim miktarının 10,8 milyon ton ve değerinin ise 39,3 milyar dolar olması tahmin ediliyor.

Sektör, bu üretim kapasitesiyle Avrupa’da ikinci sıraya yükselirken, dünya çapında altıncı sıraya ulaşmış durumdadır. Plastik ve plastik mamulleri sektörü, 2022 yılında 10 milyar dolarlık ihracat yaparak toplam kimyevi maddeler sektörü içinde %30,3’lük bir payla birinci sırada yer aldı. Toplam üretim miktarının 10 milyon tona yaklaşması, cirosunun 33 milyar dolar civarında olması ve doğrudan ihracatın 10 milyar dolara yaklaşması, plastik sektörünün Türkiye ekonomisine katkısının giderek arttığını gösteriyor.

“Katma Değeri Yüksek Ürünlere Yönelmeliyiz”

Üretim artarken değerin düşmesini değerlendiren Özemek Plastik Türkiye Bölge Satış Müdürü Necati Yağmur, ham maddenin çoğunun ithal olması dolayısıyla maliyetlerin yükseldiğini, daha fazla katma değeri yüksek inovatif ürünlere yatırım yapılması gerekliliğini vurguladı. Özemek Plastik olarak 55 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Yağmur, yenilikçi ürünlere yapılan yatırımların Türk plastik sektörü açısından önemine dikkat çekerek, “Sektörün gelişimi açısından katma değeri daha yüksek ürünler üretmeliyiz” dedi ve stor kapak sistemlerine ciddi boyutta yatırım yaptıklarını söyledi. Yağmur, “Stor kapak sistemleri özellikle mutfak, ofis, karavan ve tekne gibi dar alanlarda etkileyici bir çözüm. Ayrıca yatay ve dikey çalışma seçeneği olduğundan tüm dar mekanlarda ekstra kullanım alanı sağlıyor, yani bir nevi kullanıldığı her yerde yaşam alanlarını şık bir şekilde genişletiyor. İşte bu tarz örnek girişimlere, yaşamı kolaylaştıran faydalı ürünlere yönelmekte yarar olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

“Pvc Talebi Artıyor”

Tüm sanayilerde yaygın bir şekilde kullanılan PVC ürünlerine talebin son yıllarda daha fazla arttığını söyleyen Yağmur, “Kullanım ve uygulama kolaylığı sunan stor kapak sistemleri, PVC kenar bantları, PVC profiller, ahşap kapılar için kasa fitilleri benzeri ürünler; inşaat, sanayi, mobilya, otomotiv, elektrik başta birçok alanda en önemli ihtiyaç. PVC ürünlerinin plastik sektörü içindeki pazar payı yükseliyor, PVC sektörü hızlı bir büyüme kaydetti ve geleceği parlak. E-ticaretin gelişimi ile birlikte stor kapak sistemleri, PVC kenar bandı, profiller, ahşap kapı kasa fitilleri ve aksesuarlarına daha kolay ulaşılmasını sağlamak ve sürekli artan PVC ürün taleplerine daha hızlı cevap vermek için online satış kanalımız a1pvcmarket.com’u 6 yıl önce kurduk. Tesislerimizde ürettiğimiz ürünlerin ARGE çalışmalarını ve gerekli tüm testleri kendi laboratuvarlarımızda tamamlıyoruz. PVC profil sektöründe ilkleri başaran ve ilham kaynağı olan bir marka olarak plastik sektörüne ve Türk ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.