TOBB Acil Enerji İhtiyacı İçin Devreye Girdi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) LPG Meclisi Başkanı Gökhan Tezel, LPG sektörü olarak, acil enerji ihtiyacının karşılanması için tüp gaz ile çalışan cihazları derhal deprem bölgesine transfer ettiklerini ifade etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) LPG Meclisi Başkanı Gökhan Tezel, yazılı açıklamasında, 6 Şubat’a gerçekleşen, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve birçok ili etkileyen yıkıcı depremlerin yarattığı sonuçların derin üzüntüsüyle sarsıldıklarını ifade etti.

Enkaz kaldırma faaliyetlerinin devam ettiği 11 kentte 35 binden fazla vatandaşın yaşamını yitirdiğini, on binlerce vatandaşın yaralandığını vurgulayan Tezel, şunları kaydetti:

“- Pek çok binanın hasar görmesine neden olan depremden sağ kurtulanlar ise felaketin acılarının yanı sıra sert yaşam ve iklim koşullarıyla karşı karşıya kaldı. Birlik ve dayanışmanın büyük önem kazandığı bu zorlu dönemde TOBB LPG Meclisi olarak, LPG’nin taşınabilir özelliğiyle en hızlı ve en esnek enerji çözümü olduğunun bilinciyle derhal harekete geçtik.

– Ticaret Bakanlığı, valiliklerimiz ve AFAD il müdürlüklerinin koordinasyonunda bölgedeki ihtiyaçları belirleyerek, depremzedelerimizin ve arama kurtarma ekiplerinin gereksinim duyduğu ürün ve ekipmanların temini için çalışma başlattık. LPG sektörü olarak, deprem bölgelerimizin acil enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere tüp gaz ile çalışan cihazları derhal transfer ederek, depremzedelerin ısınma, pişirme, aydınlatma gibi en temel gereksinimlerinin karşılanması konusunda en hızlı çözümü üretmeye odaklandık.”

Tezel, bölgeye ulaşan ilk sevkiyatların içinde LPG’li ekipmanların olmasını sağladıklarını ve bölgenin artacak tüp ihtiyacını öngörerek gerekli tedbirleri acilen aldıklarını belirterek, deprem bölgesinde hizmet veren ve işlerini sürdürebilen bölge bayilerinin de ihtiyaç olan yerlere tüpleri ulaştırmak için tüm gayretleriyle çalıştıklarına işaret etti.

Bölgenin acil yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanması için sektör olarak bugüne kadar yüz binlerce tüp ve binlerce LPG ile çalışan cihaz, ısıtıcı ve ocağın deprem bölgesine sevkiyatlarını gerçekleştirdiklerini bildiren Tezel, barınma amaçlı konteynerler ile diğer önemli ihtiyaç malzemelerinin bölgeye ulaşması için de çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

KAYNAK:

1.https://www.dunya.com/is-dunyasi/tobb-acil-enerji-ihtiyaci-icin-devreye-girdi-haberi-686044

author avatar
Aleyna Yıldırım
Editör