Tesla’nın Elektrikli Araç Şarj Ağı Volkswagen, Porsche ve Audi Tarafından Kullanılacak

Volkswagen,‘in hedefi 2025 yılına kadar Tesla’nın Supercharger ağına erişim sağlamak. Eğer bu durum gerçekleşirse bu sayede elektrikli araç sahipleri, farklı markaların şarj noktalarını kullanabilecek.

Elektrikli araçların şarj altyapısının standartlaşması, birçok farklı otomobil üreticisinin aynı şarj noktalarını kullanarak şarj edilebilirlik ve kullanıcı deneyimini iyileştirmesi anlamına geliyor. Bu standartlar, kullanıcıların farklı markalara ait elektrikli araçları, herhangi bir standart şarj noktasında kolaylıkla şarj edebilmesini sağlıyor.

Alman otomobil markası Volkswagen, mevcut elektrikli araç sahiplerinin Tesla’nın Supercharger ağına erişebilmesi için adaptör çözümleri üzerinde çalıştığını belirtti. Bahsi geçen çözümlerin 2025 yılına kadar tamamlanması ve aynı yıl içinde yeni Volkswagen elektrikli araçlarının Tesla’nın şarj bağlantı noktalarıyla donatılması planlanıyor. Bu anlaşmanın sonucunda müşterilere Kuzey Amerika’da 15 bin Supercharger yerleşimine erişim sağlanması hedefleniyor.

Aslında Audi, BentleyBugattiPorsche ve Lamborghini gibi büyük markalara sahip olan Volkswagen Grubu, Tesla’nın şarj teknolojisine başka rakiplerinden daha geç adapte oldu.

Ünlü şirket Tesla, şarj teknolojisini başka üreticilere sunmak için Kasım 2022’de Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) adı altında yeniden yapılandıracağını duyurmuştu. Bu gelişmeye ilk Ford öncülük etmiş ve ardından GM gibi diğer markalar da uyum sağlamıştı. Fakat Volkswagen tarafından Tesla ile görüşmelerde olduklarına dair bazı duyumlar dışında net bir açıklama gelmemişti.

Ayrıca Tesla’nın Supercharger ağı uzun bir süre boyunca sadece markanın kendi araç sahiplerine açıktı. Bu durum, Tesla’nın en büyük avantajlarından biri olarak kabul ediliyordu. Tesla’nın dünya genelinde 45 bin Supercharger’a sahip olduğunu belirtiliyor. Bunların 12 bini ABD‘de bulunuyor.

author avatar
İpek Dogan