Teknoloji Enerji Yolunda Yeşilleniyor

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarlarından biri olan IFA Berlin‘de 99. kez kapılarını açan, küresel markalar, evleri yapay zekanın gücüyle daha akıllı ve çevreci hale getiren enerji tasarruflu ürünleriyle dikkat çekti.

IFA’nın dün basına özel açılışında, birçok küresel markanın yaşam alanlarını hem daha akıllı hem de daha sürdürülebilir hale getirme amacıyla yaptığı yatırımlara odaklandığı görüldü. Son yıllarda dünyanın farklı coğrafyalarında yaşanan aşırı sıcaklar, seller ve yangınlar, tüketici talebinde sürdürülebilirliği daha da önemli hale getirirken, markaların bu alandaki çalışmaları da yoğunlaştı.

Gelecek bir yıl boyunca kullanılacak teknolojilerin görücüye çıktığı ve henüz geliştirilme aşamasında olan en inovatif ürünlerin sergilendiği fuara bu yıl, 48 farklı ülkeden 2 bin 59 marka katılıyor. Özellikle pandemi sonrası yaşam alanlarına verilen önemin etkileri ve son yıllarda enerji sektöründe yaşanan krizler de dikkat çekiyor.

Çamaşır makinesinden QLED TV’lere kadar tüm modellerin cep telefonlarıyla yönetilmesi ve ürünlerin yapay zeka yardımıyla enerji tasarrufu yapması birçok markanın ana gündemini oluşturdu. Fuara katılan markalar, tüketici elektroniğindeki yapay zeka alanındaki yenilikçi yaklaşımların yanı sıra kablosuz şarj ürünlerindeki artışa da odaklandı. Fuarı ziyaret eden birçok marka, yeni ürün tanıtımlarını IFA’da gerçekleştirirken, TV’ler, kablosuz hoparlörler, robot süpürgeler ve akıllı ev teknolojisi alanında birçok farklı ürünü stantlarda sergiledi.

Samsung, LG, Lenovo ve Asus gibi küresel markaların katıldığı fuarda Apple ve Google yer almadı. Bu yıl IFA’da ilk kez kurulan ‘Sürdürülebilirlik Köyü’ ile sürdürülebilirlik teması öne çıkarken, Liderler Zirvesi’nde yenilikçi yaklaşımlar tartışılacak. ‘Robotlar Evinde’ etkinliğinde ise çeşitli robotlar ziyaretçilere sergilenecek. IFA’da startup’lar için de özel bir etkinlik olan IFA Next çatısı altında program düzenlenecek ve dünyanın dört bir yanından 400’den fazla startup katılacak. Fuar, bu yıl 144 ülkeden 180 bin ziyaretçinin katılımıyla 5 Eylül’e kadar devam edecek.

author avatar
Aleyna Yıldırım
Editör