Şişecam’ın Enerji Camı Yatırımına Destek

Mersin’deki enerji camı işleme hattı yatırımı için Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Şişecam‘a verildi.

Cam ve kimyasallar sektörlerinin global oyuncusu olan Şişecam, 2022 yılında duyurduğu ve Mersin’de hayata geçireceği enerji camı işleme hattı yatırımıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi aldı.

Cam ve kimyasallar sektörlerinin global bir oyuncusu olan Şişecam’a, Mersin’de devam eden enerji camı işleme hattı yatırımı için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi verildi.

Dünyada artan enerji camı talebine cevap verebilmek amacıyla 2022 yılında duyurduğu, yıllık 26,6 milyon metrekare enerji camı işleyebilecek hattı için bu teşviki kullanacak olan Şişecam, gerçekleştireceği yatırım ile yıllık yaklaşık 150 milyon Euro’luk enerji camı ithalatının önüne geçmeyi planlıyor. Ayrıca, enerji camı alanında ortaya çıkabilecek arz açığını kapatırken ihracat fırsatlarını da değerlendirerek ülke ekonomisine katkıda bulunacak. Devam eden bu yatırım, Şişecam’ın Türkiye’deki enerji cam sektöründeki öncü konumunu desteklerken global cam sektöründeki güçlü konumunu da pekiştirecek.

Son bir yıl içerisinde 50 milyon doların üzerinde ithalat gerçekleştiren ve yurt içi toplam üretim kapasitesinin ithalattan az olduğu katma değeri yüksek ürünlere yatırım yapan şirketlere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi ile cari açığın azaltılması hedefleniyor. Bu destek kapsamında şirketlere KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi işveren hissesi desteği ve vergi indirimi sağlanıyor.