Şişecam Yatırım Rekoru Kırdı

Şişecam, bu dönemde konsolide net satışlarında 58 Milyar TL (2,9 Milyar dolar) seviyesine ulaşarak yatırım rekorunu kırdı.

Şişecam, dört kıtada 150’den fazla ülkede gerçekleştirdiği satışlarla küresel büyümesini 2023 ilk yarıyıl dönemi için açıkladığı finansal sonuçlarla sürdürdü.Türkiye’den yapılan ihracat ve Türkiye dışı üretimlerden yapılan satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların konsolide satışlar içindeki payı ise yüzde 64 olarak gerçekleşti. Yılın ilk yarısında Şişecam’ın toplam yatırımları 7,1 Milyar TL (357 Milyon dolar) olarak belirlenirken ihracat tutarı ise 560 Milyon dolar oldu. Bu dönemde 2,5 Milyon ton cam, 2,3 Milyon ton soda külü ve 1,8 Milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştiren şirket, başarılı bir performans sergiledi.

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, 2023 yarıyıl sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İş dünyası global ölçekte devam eden ekonomik ve jeopolitik risklerle mücadelesini sürdürürken, Şişecam zamanın ruhuna ve çağın getirdiklerine hızla uyum sağlama yetkinliğinden aldığı güçle, dönüşümle ve veri odaklı karar alma yaklaşımıyla büyüme yolculuğunu sürdürüyor. Akıllı teknoloji kullanımımız ve yetkin insan kaynağımızla ayrışıyor, 88 yıllık köklü ve global bir sanayi şirketi olarak elde ettiğimiz eşsiz deneyimleri gelişimle harmanlıyoruz. Gelişim yolculuğumuzu gelecek vaat eden ve ana faaliyet alanlarımızda dünyanın ilk 3 üreticisinden birisi olma hedefimizi destekleyen yatırımlarla sürdürüyoruz.”

Teknoloji Odaklı Büyüme Hamlesi

2023 yılının ikinci çeyreğinde, geniş bir coğrafyaya yayılmış operasyonlarını bütünsel dijitalleşme ve operasyonel mükemmeliyet yaklaşımıyla yöneten Şişecam, yatırım hamlelerini sürdürdü. Şişecam, Türkiye dışı ilk yatırımını 1997 yılında Gürcistan’a yapmış ve ülkedeki ikinci cam ambalaj fırınını yaklaşık 20 Milyon Euro yatırımla soğuk tamire alarak yeni teknolojilerle destekledi. Haziran ayında ateşlenen fırın sayesinde, Gürcistan’ın tek cam üreticisi olan Şişecam’ın ülkedeki cam üretim kapasitesi yüzde 25 arttı. Bu gelişmeyle birlikte, ulaşılan 75 Bin tonluk yıllık üretim kapasitesi ve teknolojik yetkinlikler sayesinde hem Gürcistan’ın hem de çevre ülkelerin cam ambalaj taleplerine daha hızlı cevap vermek hedefleniyor.

Yüksek Prestijli Ödül

Şişecam, başarıyı finansal büyümenin yanı sıra tüm paydaşları ve sektörleri için kazanımlar sağlayan bütünsel bir kalkınma anlayışı olarak görüyor. Bu yaklaşımı sayesinde şirketin katkıları uluslararası ödüllerle taçlanıyor. Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, global cam sektörünün gelişimine yönelik sağladığı katkılar nedeniyle Phoenix Ödül Komitesi tarafından verilen “Yılın Cama Değer Katan İnsanı” ödülüne layık görüldü. Bu prestijli ödül, cam sektöründe Ar-Ge, ürün tasarımı ve mühendisliği, imalat, pazarlama ve satış gibi alanlarda gelişimi destekleyen ve liderlik eden bilim adamları, tasarımcılar, mühendisler ve iş insanlarına 1971 yılından bu yana takdim ediliyor. Bu ödül, Şişecam’ın küresel cam sektörüne katkıları ve liderlik rolüne yapılan bir onay ve takdiri temsil ediyor.