Sıfır Atık Projesi’ni Hayata Geçiren Pınar Süt, Atık Kağıtları Değerlendiriyor

Sürdürülebilirlik alanında yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Pınar Süt, atık kağıtları değerlendirerek 17 bin 920 ağacın kesilmesini önledi.

Tüm fabrikalarında Sıfır Atık Projesi’ni hayata geçirdiklerini dile getiren Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, “Hepimiz, sadece yaşadığımız alandan değil; gelecek nesiller ve daha iyi bir yaşam için tüm dünyaya karşı sorumluyuz. Pınar Süt fabrikalarında 2021 yılında gerçekleştirilen atık kâğıtların değerlendirilmesiyle tam 17.920 ağaç kesimi önlendi, 4,3 milyon kWh enerji ile 29,5 bin metreküp su tasarrufu elde edildi, 186,5 ton sera gazı emisyonu azaltıldı. Fabrikalardaki atık plastik gönderimleri ile 613,6 bin litre daha az petrol ürünü kullanıldı. Böylelikle 1,4 milyon kilovatsaat enerji tasarrufu gerçekleşti. Gerçekleştirilen atık metal gönderimleri ile 100 ton daha az ham madde kullanıldı.” şeklinde ifade etti.

Sürdürülebilirlik alanındaki projelere önem verdiklerini belirten Yiğitbaşı, “Sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda Karbon Saydamlık Projesi-Carbon Disclosure Project (CDP) kapsamında geçen sene “Yönetim” seviyelendirmesi içinde yer alıp su güvenliği alanında B, iklim değişikliği alanında B- notu ile derecelendirildik. Enerji verimliliği ile ilgili çalışmalarını aralıksız sürdürerek TS EN ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi belgelendirme denetimini başarı ile tamamladık.” dedi. Gelişimin topluma duyarlı nesillerle mümkün olacağının altına çizen İdil Yiğitbaşı, “Toplumsal gelişimin eğitimli, kültürlü, sporla iç içe büyüyen, çevreye ve topluma duyarlı nesiller ile mümkün olabileceğine inanarak sağlıklı ve mutlu nesiller yetiştirme misyonunu benimsiyoruz. Kültür, sanat ve spor alanlarında geleneksel hale gelen projelerimiz ile toplum için değer üretmeye devam ediyoruz.” diye ekledi.

İdil Yiğitbaşı, sürdürülebilirliğe doğa, çevre, insan vb. faktörler çerçevesinde bir bütün olarak baktıklarını dile getirerek Türkiye’nin 100’üncü, Pınar’ın 50’nci yılında mevcut faaliyetlerine yenilerini ekleyerek sürdürülebilirlik çalışmalarına devam edeceklerini aktardı.