Sıfır Atık Odaklı Şampiyonlar Ligi Finali

PepsiCo ve UEFA, Şampiyonlar Ligi Finali’nde sürdürülebilirlik odaklı hareket ederek sıfır atık hedefini gündemlerine almış bulunuyor.

PepsiCo ve UEFA, bu yıl 3 Haziran‘da Hollanda’nın Eindhoven kentindeki PSV Stadyumu’nda gerçekleşecek Kadınlar UEFA Şampiyonlar Ligi Finali ve 10 Haziran‘da İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’ndaki UEFA Şampiyonlar Ligi Finali öncesinde önemli bir adım atıyor. İki kurum, 2026 yılına kadar çöpe gidecek atıkları sıfırlamayı hedefleyen bir iş birliği kapsamında UEFA Şampiyonlar Ligi süresince bir dizi yenilikçi uygulamayı hayata geçirecek.

Pepsi, Lay’s, Doritos ve Gatorade gibi markalarının gücüyle desteklenen PepsiCo ve UEFA, Avrupa futbolunun en büyük organizasyonları süresince 3R (reduce, reuse, recycle: azalt, yeniden kullan, geri dönüştür) prensiplerini benimseyerek döngüsel ekonomi uygulamalarıyla futbolun çevre üzerindeki etkisini en aza indirmeyi ve kaynak verimliliğini artırmayı hedefliyor.

PepsiCo ve UEFA Sıfır Atık odaklı çalışmalar yürütüyor

Sıfır Atık Projesinin Saha ve Saha Dışı Etkileri Fark Yaratacak

Bu kapsamdaki çalışmalar ise şu şekilde olacak:

Reduce – Azalt

  • UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’nde, tek kullanımlık plastik tüketimi önemli ölçüde azaltmak için tamamen geri dönüştürülebilir ve biyolojik olarak çözünebilir fiber bardaklar kullanılacak.
  • PepsiCo, Gatorade sporcu içeceği markasıyla her yıl dünya genelinde 14-16 yaş arasındaki gençlerin katıldığı 5v5 turnuvasında geri dönüşüm, karbon dengeleme ve sürdürülebilir giyim odaklı çalışmalarıyla karbon nötr hedefine bir adım daha yaklaşıyor.

Reuse – Yeniden Kullan

  • PepsiCo’nun yeniden kullanım çözümleri sayesinde UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi Finali, yiyecek ve içecekler için geri dönüştürülebilir ambalajların kullanıldığı ilk final olacak.
  • Taraftarlar, final için üretilen 52.000 adet 400 mililitrelik şeffaf bardakları satın alacak ve her bir bardak için 2 Euro depozito ödeyecek.
  • Stadyum genelinde Doritos Nachos servisinde kullanılan tepsiler geri toplanacak.
  • İstanbul’daki finalde PepsiCo, tek kullanımlık plastik atıklardan kurtulmak için akıllı teknolojiyle ölçeklenebilir yeniden kullanım sistemi TURN ile iş birliği yapıyor.
  • Şampiyonlar Festivali tadım stantlarında bulunan 48.000 adet bardak ve çöp kutuları tamamıyla geri kazanıma dahil olacak.

Recycle – Geri Dönüştür

  • Şampiyonlar Ligi finalleri boyunca sunulan tüm PepsiCo gıda ve içecek ambalajları yüzde 100 geri dönüştürülebilir olacak.
  • İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda maç sonrası detaylı ve titiz bir atık ayrıştırma operasyonu için 220 geri dönüşüm kutusu bulunacak.