Savunma Sanayiide Yeni Gelişme!

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, BMC tarafından üretilen VURAN TTZA’nın Gürcistan Ordusu’na teslim edildiği görüldü.

Bu bağlamda imzalanan sözleşme kapsamında 46 adet aracın teslim edilmesi planlanıyor. BMC tarafından geliştirilen VURAN Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Kosova Ordusu tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca, araç 2023 yılının Ekim ayında Birleşik Arap Emirlikleri envanterine de girmiştir.

VURAN çok amaçlı 4×4 taktik tekerlekli zırhlı aracın teslimatları yurt içi ve yurt dışında devam ediyor. 2020 yılından beri onaylanan satın alma paketleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Jandarma Genel Komutanlığına çok sayıda tedarik sağlanmıştır. Ayrıca Kosova Ordusu da 2022 yılında VURAN TTZA tedariki gerçekleştirmiştir.

BMC tarafından geliştirilen Çok Amaçlı Zırhlı Araç VURAN 4×4; 9 kişilik taşıma kapasitesi, yüksek koruma ve hareket kabiliyetiyle ön plana çıkıyor. Ayrıca VURAN 4×4 monokok tipte zırhlı kabin ve camları, şok emici koltukları ile mayına ve balistik tehditlere karşı koruma sağlamaktadır. VURAN; ön ve arka kamera, otomatik yangın söndürme sistemi, merkezi lastik şişirme özelliği, uzaktan kumandalı otomatik silah istasyonu seçeneği ile de öne çıkıyor.

Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (TTZA) Projesi kapsamında, terörizmle mücadele ve hudut görevleri dahilinde; hassas nokta veya tesis koruma, karakollar arası devriye, konvoy koruması, bölge, nokta ve yol keşfi, fiziki sınır emniyetinin sağlanması gibi görevleri başarıyla icra edebilmektedir.

Ayrıca, VURAN aracı, yerli motorla donatılmıştır. 2024 yılının Şubat ayının başında Milli Savunma Bakanlığı kaynakları tarafından yapılan açıklamaya göre, yerli motora sahip VURAN araçları, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmiştir. BMC Power tarafından geliştirilen TUNA motoru, 4×4 MRAP ve TTZA araçlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, sıralı dört silindirli, 8,4 litrelik hacme sahip turboşarj beslemeli bir motordur. Bu motor, %75’ten fazla yerlilik oranıyla üretilmekte olup 400 beygir güç üretmektedir.