Şarj İstasyonu Projesi Yatırım Turunda

Meta Mobilite Enerji’nin ilk projesi elektrikli şarj istasyonu Q Charge, kitle fonlama platformu fonbulucu’da yatırım turunu başlattı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) Şarj Ağı İşletmeci lisansı almasıyla beraber ülke genelinde şarj ağı işletmeciliği faaliyeti göstermeye hak kazanan ve başlangıç operasyonları sonucunda iki ay içerisinde 2,9 milyon TL’lik 20 adet cihaz satışı ve kurulumu gerçekleştiren Q Charge, yatırım turunda şirket paylarının %7’sinin arzıyla 37,5 milyon TL fon talep ediyor.

Yatırımcılara Pay Verecek Yatırım turunun başlama tarihi ile beraber ilk 10 iş günü içerisinde EFT veya kredi kartı ile yapılan yatırımlarda yatırımcılara %7 fazladan pay vereceğini duyuran Q Charge, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ülke genelindeki 19 şehirde toplamda 73 adet elektrikli şarj ünitesi için teşvike ve 10,3 milyon TL desteğe hak kazanmış durumda.

Kriter olarak en az 5 milyon TL sermayeye, 50 şarj ünitesine ve markalarına ait sistem yönetim yazılımı ve mobil uygulamaya sahip olmakla beraber, ülkemizde bu lisansı alan 90’nın üzerinde şirket bulunuyor. Devlet teşviki alan firma sayısı ise sadece 18. Girişim şirketi, teşvik bölgelerindeki ünitelerin hazır hale gelmesiyle İstanbul’un Batı ve Orta Karadeniz’e uzanan karayolu koridorunun mobilite ağına dahil olmasını sağlayacak.

2023’ün ilk yarısında en az 150 şarj ünitesi kurulumu ve 150 şarj ünitesi satışı yapacağını planlayan Q Charge, 2023 yılının 3. çeyreğinde 1000 Yatırımlar Holding A.Ş.’nin almayı hedeflediği yatırım tutarı sonucunda 15 milyon dolarlık bütçeyi Meta Mobilite Enerji’ye ek yatırım olarak aktarmayı hedefliyor.

Ayrıca 1000 Yatırımlar Holding’in Borsa İstanbul’da halka arz olması durumunda elde edilecek fonun önemli bir tutarının yine şirkete aktarılması planlanıyor.