Sanayi Sektöründe İhracat Rekoru Kırıldı

Sanayi sektöründe yer alan beş sektör, tüm zamanların en yüksek ilk çeyrek dış satışını gerçekleştirdi. İşte detaylar…

Otomotiv sektörü 9,1 milyar dolar, kimyevi maddeler ve mamulleri 8 milyar 19 milyon dolar, makine ve aksamları 2,8 milyar dolar, iklimlendirme sanayisi 1,8 milyar dolar, gemi, yat ve hizmetleri sektörü de 452,2 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek ocak-mart dönemi ihracatını gerçekleştirdi. Türkiye’nin sanayi sektörü dış satışı yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,2 artarak 44,8 milyar dolara ulaştı. Sanayi sektörü, Türkiye’nin ihracatındaki lokomotif rolünü sürdürüyor. Ana pazarların yanı sıra alternatif pazarlardan gelen güçlü talep, sanayi sektöründe ihracat rekorunun devam etmesini sağlıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin ihracatı bu yılın ocak-mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 artarak 63,7 milyar dolara yükseldi. Ülkenin sanayi ihracatı ise bu dönemde yüzde 1,2 artışla 44,8 milyar dolara çıktı. Sanayi ihracatında bazı alt sektörlerde rekor kırıldığı görüldü. Yılın ilk çeyreğinde sanayi sektörünün Türkiye’nin toplam ihracatı içindeki payı yüzde 70,3 oldu.

Otomotiv sektörü, yılın ilk çeyreğinde 9,1 milyar dolarla sanayinin alt kolları arasında en yüksek ihracatı gerçekleştiren sektör oldu.

Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü 8 milyar 19 milyon dolar, makine ve aksamları sektörü 2,8 milyar dolar, iklimlendirme sanayisi 1,8 milyar dolar, gemi, yat ve hizmetleri sektörü ise 452,2 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek ilk çeyrek ihracatını gerçekleştirdi.

Avrupa Ülkeleri Öne Çıktı

Sanayi grubunda rekor kıran sektörlerin ihracat yaptığı pazarlara bakıldığında Avrupa ülkeleri ön plana çıktı.

Yılın ilk çeyreğinde Almanya’ya otomotiv endüstrisi 1,3 milyar dolarlık, iklimlendirme sanayisi ise 190,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Hollanda’ya kimyevi maddeler ve mamulleri sektöründen 633 milyon dolarlık dış satış yapıldı. Norveç’e gemi, yat ve hizmetleri sektörü 85,7 milyon dolarlık ürün sattı. Makine ve aksamları sektörü ise Rusya Federasyonu’na 302,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.