Robot Kol Uzaydaki İlk Ameliyatını Gerçekleştirdi

Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda bulunun küçük robot kol, Dünya’daki bir doktor tarafında kontrol edilerek uzaydaki ilk ameliyat denemesini başarıyla tamamladı.

Mikro yerçekimi ortamında gerçekleştirilecek tıbbi prosedürlere hazırlık amacıyla kullanılan yaklaşık 1 kilogram ağırlığındaki bir cyborg cerrah, uzayda ilk defa simüle edilen bir prosedürü gerçekleştirdi. Elastik dokuya benzeyen lastik bantları keserek bu benzersiz denemeyi başarıyla tamamladı.

Chip’in CNN’den aktardığı bilgilere göre, spaceMIRA (Minyatürleştirilmiş İn-vivo Robotik Asistan), Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) simüle edilmiş insan dokusunu kesmek için bir insan cerrahın kontrol ettiği bir gösteri gerçekleştirdi. Küçük robotik kol, 30 Ocak’ta SpaceX Falcon 9 roketiyle uzay istasyonuna fırlatılmıştı ve şimdiye kadar gerçekleştirilen testlerde başarıyla kullanıldı.

Dünya’da altı cerrah, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) yaklaşık 400 kilometre yükseklikte dönen robot kolunu uzaktan kontrol etti. Robotik cerrah, elindeki görevleri başarıyla yerine getirdi, ancak CNN’in haberine göre, şu anda bir zorluk devam ediyor: Dünya’dan gönderilen komut ile uzaydaki robot tarafından alınması arasındaki iletişimde yaşanan 0,85 saniyelik gecikme.

Robot Kol, Cerrahi Bir Kurtarıcı Olarak Görülüyor

SpaceMIRA’yı test eden cerrahlardan biri olan Michael Jobst, CNN ile yaptığı görüşmede şu açıklamayı yaptı: “Canlı bir hastada kanama varsa, o kanamayı hemen durdurmak benim işim. Ancak kan kaybını görmekle bu konuda bir şeyler yapmak arasında 800 ila 850 milisaniyelik bir gecikme olması aslında, ‘Tamam, bir Mississippi, iki demeye ve sonra devam edip sorunu çözmeye benziyor. Bir ameliyat sırasında beş saniye sonsuzluk kadar uzun bir süre olabilir ve yarım saniye veya saniyenin küçük bir kısmı bile önemli olacaktır. Dolayısıyla bu büyük bir zorluk.”

Son testler, robot cerrahın Dünya’daki bir rehberin yardımı olmadan ameliyatları kendi başına gerçekleştirmesini amaçlayan çözümler geliştirmeye yönelik ilk adımların bir parçası olarak dikkat çekiyor. Virtual Incision tarafından geliştirilen MIRA, Ağustos 2021’de ilk ameliyatını gerçekleştirdi ve bir hastada tek bir kesi keserek sağ hemikolektomi prosedürüne yardımcı oldu. Robot cerrah, makas gibi aletleri tutabilen, eti tutmasına ve kesmesine yardımcı olan iki kontrol edilebilir kola sahip.

NASA, uzun süreli uzay uçuşları için daha uzak noktalara gitmeyi planlarken, astronotlardan birinin tıbbi bir prosedüre ihtiyacı olması durumunda ne yapılması gerektiğine kafa yoruyor. Bu tür durumlarda küçük bir cyborg kolun, uzayda hayat kurtarıcı olabileceği düşünülüyor.