Otomotiv Sektörü, AWS ile Üretken Yapay Zekanın Potansiyelini Ortaya Çıkarabilir

Makine öğrenimi (ML) teknolojisi onlarca yıldır şekilleniyor ama otomotiv ve imalat endüstrilerinde bir paradigma değişimine ancak şimdilerde tanık oluyoruz. Bu dönüşüm, ölçeklenebilir bilgi işlem kapasitesinin kullanıma hazır bulunmasından, verilerin büyük ölçüde çoğalmasından ve ML teknolojilerinin hızla gelişmesinden güç alıyor. Chatbot’lar ve üretken yapay zeka uygulamaları oldukça yaygın bir şekilde dikkat çekti ve insanların hayal gücünü harekete geçirdi, ancak şirketlerin sektörü ve dolayısıyla tüketicileri gerçekten etkilemek için üretken yapay zekanın potansiyelini benimsemeleri ve geliştiricilerini gerekli araçlarla güçlendirmeleri gerekiyor. AWS Türkiye Ülke Müdürü Burak Aydın, şirketlerin bunu nasıl yapabileceğine yönelik bilgiler paylaşıyor.

Yapay zekanın son teknoloji ürünü bir dalı olan üretken yapay zeka, mevcut verilere dayanarak yeni içerik ve fikirler üretme konusunda mükemmel performans gösteriyor. Bu güçlü teknoloji, üretim, otomotiv, havacılık ve savunma gibi endüstriler tarafından performans, malzemeler ve üretim yöntemleri de dahil olmak üzere belirli amaçlara ve kısıtlamalara göre uyarlanmış parçalar tasarlamak için kullanılıyor.

Aydın, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Otomotiv endüstrisi söz konusu olduğunda, üretken yapay zeka, geliştirici kriterlerine dayalı yenilikçi içerik ve fikirler üretmek için yapay zeka kullanılmasına olanak sağlayarak araç tasarlamayı ve geliştirmeyi yeniden şekillendirmenin anahtarını elinde tutuyor. Türkiye’nin otomotiv endüstrisi, üretken yapay zekadan önemli faydalar elde edebilir. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin (ODMD) Haziran 2023 raporu, Ocak-Haziran 2023 döneminde otomotiv satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54,7 arttığını gösteriyor.”

Elektrikli araçlar (EV’ler) söz konusu olduğunda Türkiye’nin iddialı hedefleri de bulunuyor. Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) ile Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) açıklamasına göre, 2025 yılında elektrikli otomobil kullanımının hızla yaygınlaşması ve elektrikli araçların Türkiye’de yüzde 10’luk bir pazar payına ulaşması bekleniyor. TEHAD Başkanı 2030 yılına kadar Türkiye’de 1 milyon elektrikli otomobil satılacağını da belirtiyor.

Bölgesel şirketlerin sektörde gerçekten devrim yaratması ve tüketicileri cezbetmesi için üretken yapay zekayı gönülden benimsemeleri ve geliştiricilerini başarı için gerekli olan araçlarla donatmaları gerekiyor. Otomotiv üreticileri, AWS hizmetlerinden faydalanarak üretken yapay zeka özelliklerini ölçeklendirmek için gereken güçlü bilgi işlem kaynaklarından yararlanabilir.

Üretken Yapay Zeka: Yazılım Tanımlı Araçların Ortaya Çıkışı için Bir Katalizör Otomotiv endüstrisi, müşterilere daha çevik ve duyarlı bir çözüm sunmak için Yazılım Tanımlı Araçları (SDV’ler) giderek daha fazla benimsiyor. SDV’ler, akıllı telefonlara benzer şekilde kablosuz güncellemeler yapılmasına olanak sağlıyor. Üretken yapay zeka, yazılım ve kontrol sistemlerini optimize ederek araç donanım performansını artırabilir. Yazılım mühendislerinin karmaşık araç ve teknoloji ortamını sürekli olarak güncellemek yerine yaratıcı işlevler geliştirmeye odaklanmaları gerekiyor. Yapay zeka destekli bir kodlama yardımcısı olan Amazon CodeWhisperer, geliştiricilerin yorumlarına ve Entegre Geliştirme Ortamlarındaki

(IDE) önceki kodlara dayalı gerçek zamanlı kod önerileri oluşturarak geliştirici üretkenliğini artırıyor. Mevcut kodu inceliyor, sorunlu alanları belirliyor ve düzeltme için akıllı öneriler sunuyor.

Üretken Yapay Zeka ile Geleceğe Yön Vermek

Otomotiv endüstrisi, karmaşık yazılım ve donanım sistemleri gerektiren otonom sürüş özelliğine giderek daha fazla odaklanıyor. Üretken yapay zeka, bu sistemlerin tasarlanmasında ve test edilmesinde çok değerli bir kaynak olabilir. OEM’ler (orijinal ekipman üreticileri), araçların uç durumlar ve aşırı durumlar da dahil olmak üzere çeşitli sürüş senaryolarına nasıl tepki verdiğini değerlendiren simülasyonlar oluşturmak için üretken yapay zekadan faydalanabilir. Bu, verimliliği artırmanın yanı sıra otomotiv şirketlerinin daha fazla test senaryosu tasarlamalarını sağlayarak genel sistem yeteneklerini de potansiyel olarak artırabilir.

Bulut ve AWS’in Gücü

Otomotiv endüstrisi üretken yapay zekayı benimsemeye devam ettikçe, araç tasarımında, otonom sürüş sistemlerinde ve yazılım tanımlı araçlarda kayda değer gelişmeler görebiliriz. Bu güçlü sinerji sadece araçlarımızla etkileşim şeklimizi yeniden tanımlamakla kalmayacak, aynı zamanda daha güvenli, daha sürdürülebilir ve bağlantılı bir ulaşım ekosisteminin önünü açacak.

AWS’in ve üretken yapay zekanın gücünden yararlanan otomotiv üreticileri ve geliştiricileri, sektörde devrim yaratma sorumluluğunu üstlenebilecek bir konumda bulunuyor. Geleceğe baktığımızda, şirketlerin inovasyonun ön saflarında yer almaları, gelişmekte olan teknolojileri benimsemeleri ve sürekli iyileştirme kültürünü teşvik etmeleri büyük önem taşıyor. Böylece endüstri lideri konumlarını sağlamlaştırmanın yanı sıra ulaşım için daha iyi, daha verimli ve heyecan verici bir geleceği şekillendirmeye de katkıda bulunabilirler.

author avatar
Gülfize Topaloğlu