OSB’lerde Dönüşüme Öncülük Edecek 1.000 Dijital Elçi Yetiştirildi

Vodafone Business, sanayicilerin dijital danışmanı olma hedefiyle hayata geçirdiği Organize Sanayi Bölgelerinde Dijital Dönüşüm Sertifikasyon Programı’nı tamamladı.

Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliği ile online olarak Organize Sanayi Bölgelerinde Dijital Dönüşüm Sertifikasyon Programı düzenlendi. Program organize sanayi bölgesi yönetimlerini ve bölgelerde yer alan şirketlerin çalışanlarını kapsadı. Eğitimde yer alan konu başlıkları ise şunlardı: dijital dönüşüm ve sanayicilere/KOBİ’lere etkisi, dijital strateji ve dijital iş modelleri, endüstri 4.0 ve temelleri, nesnelerin interneti, bulut bilişim, 5G ile robotik süreç otomasyonu, siber güvenlik, 3 boyutlu yazıcı, dijital ikiz ve simülasyon, blockchain, dijital liderlik/dijital kültür/dijital İK ve dijital pazarlama.

Eğitim süreci başlamadan önce uygulanan testlerle çalışanların dijital farkındalık düzeyleri ölçüldü. Bu testler, programın sonunda da gerçekleştirildi. Dönüşüme öncülük edecek 1.000 elçi programını tamamladı. Böylelikle OSB’lerden 100’den fazla firma, Bulut’tan IoT’ye birçok teknolojiyi işine adapte etme konusunda adım atmış oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede konu ile alakalı ‘’Bu konuda başarıya ulaşmanın sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınma, güçlü, kararlı, dengeli ve planlı bir sanayi politikasıyla gerçekleşebileceği inancındayız. Ülkemizde kalkınma hamlesinde çok önemli bir paya sahip olan sanayi yatırımlarının planlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi, çevresel dengelerin korunarak verimliliğin ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesinde önemli bir rol üstlenen organize sanayi bölgeleri, aynı zamanda sunduğu istihdam imkanlarıyla da ülke ekonomisine çok büyük katkılar sağlamaktadır. Bakanlığımızın OSB’lere yönelik genel politikası, organize sanayi bölgelerinin cazibe merkezleri haline gelebilmesi ve tam kapasite ile faaliyete geçebilmeleri için sürdürülebilir tedbirlerin alınmasıdır. Ülkemizde sanayinin planlı gelişmesi amacıyla başlanılan OSB uygulamaları 60 yılı aşkın bir tecrübe ve başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Günümüz koşullarına uygun güncel mevzuatı ile sanayimize enerji, çevre, ulaşım gibi ihtiyaç duyulan konularda dünya standartlarında yatırım ortamı sunan OSB modeli artık dünya ülkeleri tarafından da örnek alınan kurumsal bir yapıya sahiptir. Bugün Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu, Vodafone Business ve Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgelerinde Dijital Dönüşüm Sertifikasyon Programı’nın hayırlara vesile olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’ açıklamalarında bulundu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Umut Rıfat Tuzkaya, OSB’lerde Dijital Dönüşüm Sertifikasyon Programı’nın, Türkiye’nin 81 iline ulaştığını aktardı. Tuzkaya, “Bu eğitim programının hedefi, dünya trendlerini yakalamak ve hatta ötesine geçebilmek için sanayicilere ve KOBİ’lere dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0’a ilişkin kapsamlı bir bakış açısı ve harekete geçirme motivasyonu kazandırmak.” şeklinde konuştu.

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ise “Bu program kapsamında, OSB’lerimizde ve sanayi işletmelerimizde dijital dönüşümü gerçekleştirecek kursiyerlerimize 10 hafta süre ile dijital dönüşüm, dijital stratejiler ve iş modelleri, Bulut, 5G, dijital pazarlama gibi alanlara odaklanan eğitimler verildi. 1.000 kişi eğitim aldı ve sınavda başarı gösteren dijital elçilere online sertifikaları verildi. Bugün de üstün başarı gösteren kardeşlerimize sertifikalarını takdim edeceğiz. Kendilerini tebrik ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu. OSB’leri Türk sanayisinin dijital dönüşümünde de öncü hale getirmeyi hedeflediklerini aktaran Kütükcü, sertifikalarını alan dijital elçilere hitaben, “Dijitalde OSB’lerimize fayda üretecek her şeyi adım adım hayata geçirmemiz gerekiyor.” dedi.

Türkiye’nin üreten gücü organize sanayi bölgelerinin, sanayileşme ve üretim sürecinde kritik bir görev üstlendiğini belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu, Vodafone Business olarak katkı sunmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Kestioğlu, “Vodafone Business olarak organize sanayi bölgelerinde yer alan işletmelerdeki yöneticilerin ve çalışanların dijital bilgi seviyesini anlamak, güncel dijital trendler hakkında onları bilgilendirmek ve Türkiye’deki organize sanayi bölgeleri genelinde işletmelerin güvenilir danışmanı olmak amacıyla Yıldız Teknik Üniversitesi ve OSBÜK ile başlattığımız Organize Sanayi Bölgelerinde Dijital Dönüşüm Sertifikasyon Programı’nı tamamladık. Verdiğimiz eğitimlerle 1.000 dijital elçi yetiştirdik. Bugün katılımcılara Yıldız Teknik Üniversitesi SEM tarafından sertifikalarını takdim etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Vodafone Business olarak, organize sanayi bölgelerinin dijital dönüşüm ortağı olmak için her zaman yanlarında yer almayı sürdüreceğiz.’’ ifadelerini kullandı.