Nvidia: Oyun Karakterlerinden AI Sohbet Robotları

Nvidia, video oyunu karakterlerini seslendirmek, canlandırmak ve diyalog oluşturmak için geliştiricilerin yapay zeka araçlarını nasıl kullandıklarına dair açıklamalarda bulundu.

Şirket, oynanabilir bir teknoloji demosu olan Covert Protocol’ün bir videosunu paylaştı. Covert Protocol, bir yapay zeka oyun girişimi olan Inworld AI ortaklığında oluşturuldu ve Nvidia’nın Avatar Cloud Engine (ACE) teknolojisinden yararlanıyor.

Demo, yapay zeka araçlarının NPC’lerin oyuncunun temaslarına eşsiz ve canlı oynanışa uygun şekillerde yanıt vermesinin mümkün olduğunu gösteriyor. Bahsedilen demoda, oyuncular özel bir dedektif karakterini canlandırıyor ve yapay zeka destekli NPC’lerle yapılan konuşmalara dayalı hedefleri tamamlıyorlar. Nvidia, oyuncuların gerçek zamanlı etkileşimlerinin her oyunun farklı sonuçlara yol açmasıyla her bir oyunun birbirinden farklı bir deneyim olduğuna dair iddialı.

Nvidia’nın geliştirici ve performans teknolojilerinden sorumlu başkan yardımcısı John Spitzer, şirketin yapay zeka teknolojisinin dijital etkileşimleri gerçek hissettirmek için gereken karmaşık animasyonlara ve karşılıklı konuşmalara güç verebileceğini ifade ediyor.

NPC’lere üretimsel yapay zeka eklemek için çalışan Nvidia, bu kapsamda Ubisoft ile de bir ortaklık yaptı. Henüz taze olan bir ortaklığın, bu teknolojinin geliştirilmesini hızlandıracağını ve nihayetinde bu yapay zeka güdümlü NPC’leri modern oyunlara getireceği öngörülüyor.