Microsoft ile Truecaller’da Yapay Zeka Devrimi

Microsoft’un Azure AI Speech’i ile ortaklık kuran Truecaller, kullanıcıların aramaları yanıtlamak için seslerinin yapay zeka versiyonunu oluşturmalarını sağlayacak.

Kullanıcıların telefonlarında varsayılan sistemi yerine tercih ettikleri spam aramaları belirten ve engelleyen bir uygulama olarak faaliyet gösteren Truecaller, yapay zeka asistanına erişimi olan kullanıcıların seslerini kaydetmelerine izin verecek.

Truecaller’ın yapay zeka asistanı gelen aramaları tarıyor ve kullanıcılara neden arandıklarını bildiriyor. Müşteriler aramanın nedenini görebiliyor ve telefonu açarak ya da asistanın kendileri için cevap vermesini sağlayarak nasıl yanıt vereceklerini seçebiliyorlar.

Şirket, şimdi ise kullanıcıların kendi seslerini kaydetmelerine izin vermenin hizmeti daha da kişiselleştirmek için bir adım olduğunu söylüyor.

Truecaller ürün direktörü ve genel müdürü Raphael Mimoun, “Bu çığır açan özellik, kullanıcılar için sadece bir aşinalık ve rahatlık dokunuşu eklemekle kalmıyor, aynı zamanda dijital asistanlarımızla etkileşim şeklimizi dönüştürmede yapay zekanın gücünü de gösteriyor” dedi.

Microsoft’un Azure AI Speech’i, insanların sesleri kaydetmesine ve çoğaltmasına olanak tanıyan kişisel bir ses özelliğine sahip. Ancak Microsoft bir blog gönderisinde kişisel sesin sınırlı olarak ve yalnızca sesli asistanlar gibi belirli kullanım durumları için mevcut olduğunu söylüyor. Microsoft, Azure AI Speech’in kişisel sesi tarafından oluşturulan seslere otomatik olarak filigran eklediğini belirtiyor.