Meta’dan Yeni VR Gözlük: Quest 3

Meta, yeni nesil sanal gerçeklik (VR) başlığı Meta Quest 3‘ü tanıttı. Yeni cihazın özelliklerinde önemli geliştirmeler yapıldığı gibi, tasarımında da güncellemelere yer verildi.

Sanal gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojilerinde öncü bir şirket olan Meta, yeni bir ürünle karşımıza çıkıyor. Meta, son derece heyecan verici bir duyuru yaparak, son nesil sanal gerçeklik gözlüğü Meta Quest 3’ü tanıttı. Bu yeni gözlük, önceki nesile kıyasla iki kat daha güçlü bir performansa sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Yenilikçi özellikleri ve geliştirilmiş performansıyla Meta Quest 3, kullanıcılara önceki deneyimlerine göre daha üst düzey bir VR deneyimi sunmayı hedefliyor. Meta’nın bu yeni ürünü, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik dünyasında bir dönüm noktası olarak karşımıza çıkıyor. Teknoloji meraklıları ve VR severler için heyecan verici bir gelişme olan Meta Quest 3, sektördeki standartları yükseltmeyi amaçlıyor.

Meta Quest 3, önceki nesil Quest 2‘ye göre iki kat daha fazla grafik performansı sunan Qualcomm Snapdragon işlemcisi sayesinde daha yüksek çözünürlük, hızlı tarama ve gerçekçi görsel efektlerle birlikte geliyor.

VR gözlük, gelişmiş özellikleriyle dikkat çekiyor

“Meta Reality” teknolojisi, gözlükler aracılığıyla sanal dünyayı fiziksel dünya ile birleştirerek çevrenizdeki nesneleri “akıllı bir şekilde” algılayıp artırılmış gerçeklik (AR) öğelerine dönüştürebiliyor. Bu sayede mutfaktaki masanızda oyun oynama veya oturma odanızı sanal ortamda dekore etme gibi imkanlara sahip olabiliyorsunuz.

Quest 3, Quest 2 kataloğunda bulunan 500‘den fazla VR oyunu, uygulaması ve deneyimiyle uyumlu bir şekilde çalışıyor. Meta, önümüzdeki süreçte daha fazla Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik destekli uygulama ve oyunu piyasaya süreceğini duyurdu.

Mark Zuckerberg tarafından aktarılan bilgilere göre, Quest 3 sanal gerçeklik gözlüğünün fiyatı 499 dolar olarak belirlendi.

Ayrıca Meta, yakın zamanda Quest 2 ve Quest 2 Pro kullanıcılarının deneyimini geliştirmek amacıyla performanslarını artıracak bir yazılım güncellemesi yayınlayacak. Bu güncelleme, gözlüklerin işlevselliğini ve performansını optimize ederek kullanıcılara daha akıcı ve zengin bir sanal gerçeklik deneyimi sunmayı hedefliyor.

author avatar
Hatice Çam
Editör