Martı ABD’li Yapay Zeka Şirketini Bünyesine Kattı

Martı, dünya genelindeki iki tekerlekli elektrikli araç operasyonları için filo optimizasyon çözümleri üreten Boston merkezli yapay zeka şirketi Zoba Inc.’i şirket bünyesine kattığını duyurdu.

MIT ve Harvard mezunları tarafından kurulan Boston merkezli Zoba’nın yapay zeka destekli yazılım platformu, iki tekerlekli elektrikli araç operatörlerinin gelirlerini artırmasına ve saha operasyon maliyetlerini düşürmesine imkan tanıyor. Bu stratejik adım, Martı’nın operasyonel verimliliğini artırma yolculuğunda önemli bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor.

Zoba’nın gelişmiş talep tahmin algoritmaları sayesinde araçların nereye konumlandırılacağı ve operasyonel görevlerin ne zaman gerçekleştirileceği dinamik olarak optimize edilecek. Ayrıca sürüş sayısının maksimize edilmesi ve araç operasyonel verimsizliklerinin en aza indirilmesi de hedefleniyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre; Ekim ve Kasım 2023’te gerçekleştirdiği pilot projede, Zoba yazılımının kullanımı sayesinde Martı araçlarının sürüş sayısında bir artış sağlandı ve bu durum şirketin kârlılığına olumlu katkılar sundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Martı kurucusu Oğuz Alper Öktem, şu sözleri aktardı:

“İki tekerlekli elektrikli araç operasyonlarımızın gelirlerini artırma ve maliyetlerini düşürme çabalarımız kapsamında, birkaç optimizasyon yazılımı sağlayıcısı ile pilot projeler gerçekleştirdik. Zoba’nın yazılımını kullanarak en iyi sonuçları elde ettik ve sürücülerimiz için araçlarımızın kullanılabilirliğini artırma ve saha operasyon maliyetlerimizi düşürme çabalarımızda bu en iyi sonuç veren yapay zeka destekli bu yazılımı bünyemize katmaktan heyecan duyuyoruz. Zoba’nın yazılımı, başlangıçta iki tekerlekli elektrikli araç operasyonlarını optimize etmek için oluşturulmuş olsa da, Martı olarak bu sağlam temel üzerinden yolculuk paylaşım operasyonlarımızın tümünü daha da geliştirmeyi planlıyoruz.”